657 De Luchtdoelartillerie rugtrekken, doch verband moest blijven houden met de 12e Bt.Lu.A. Van zijn staf ontving hij telefonisch de bevestiging van dit teruggaan. Hij begaf zich ver volgens naar het 41e Pel.Lu.Mitr. en de 12e Bt.Lu.A. Beide onderdelen waren druk bezig zich voor vertrek gereed te maken. De 12e Bt.Lu.A., het 41e Pel.Lu.Mitr. en de sectie zoeklichten moesten, in op dracht van de Kr.C., worden verplaatst naar een opstelling in de omgeving van Loenen. De vier bij Soesterberg opgestelde pelotons luchtdoelmitrailleurs hadden eveneens opdracht ontvangen om terug te trekken. Het 38e en het 39e Pel.Lu.Mitr. moesten zich melden bij de C.-me Bt.Lu.A., welke batterij zich vermoedelijk reeds had verplaatst naar haar reserve-opstel ling bij de noordwestrand van Utrecht, terwijl het 40e en het 48e Pel.Lu.Mitr. zich moest melden bij de C.-ne Bt.Lu.A. en onder de bevelen van C.-Lvd.Gr. Utrecht zouden worden gesteld. Dit alles hoorde de C.-Lvd.Gr. te Soesterberg van de vier pelotonscommandanten, waarop hij zich telefonisch in verbinding stelde met de Kr.C., die deze mededelingen bevestigde. De vier pelotons konden de bevolen verplaatsing echter niet uitvoeren, omdat zij niet beschikten over motorvoertuigen. De C.-Lvd.Gr. stelde zich daarom onmid dellijk telefonisch in verbinding met zijn staf te Utrecht en gaf opdracht onver wijld automaterieel te sturen. Het gelukte twee vrachtauto's van de 1 ie Bt.Lu.A. te lenen en twee particuliere auto's met chauffeurs te huren. De verplaatsing van de vier pelotons was toen verzekerd. Terwijl hij nog te Soesterberg vertoefde om de terugtocht der vier pelotons te regelen, ontving kapitein Van den Andel telefonisch de opdracht zich om 20.00 te melden bij de Kr.C. Hij meldde zich om 19.20 op het kringbureau en ontving de opdracht zijn commandopost in dat bureau te vestigen, aangezien de Kr.C. en zijn staf moesten terugtrekken in de richting Gouda. Een van de kapiteins van de staf van de Kr.C. bleef voorlopig als verbindingsofficier te Utrecht achter. Voor de C.-Lvd.Gr. was deze opdracht onuitvoerbaar, omdat het kringbureau niet voldoende ruimte bood om zijn staf te huisvesten. Hij verplaatste zich daarom slechts met een deel van zijn staf naar de nieuwe commandopost. Om 22.30 meldde zich op het voormalige kringbureau de C.-ioe Bt.Lu.A. van de Lvd.Gr. Lek, die met zijn batterij was teruggetrokken uit de omgeving van Rhenen en niet wist, waar hij nu met zijn batterij in stelling moest komen. Aangezien er geen verbinding bestond met de Kr.C. en niemand wist waar deze zich bevond, gaf de C.-Lvd.Gr. de Bt.C. de raad om een afwachtingsopstelling in te nemen tus sen Harmeien en Haarzuilen en zo spoedig mogelijk in die omgeving in stelling te komen. De C.-Lvd.Gr. adviseerde tot deze opstelling om de werkingssfeer van de 1 ie en de 12e Bt.Lu.A. achterwaarts te doen aansluiten aan die van de 10e Bt.Lu.A. Omstreeks 23.00 bleek, dat de luchtverdedigingstelefooncentrale 'Utrecht', die was gevestigd in het postkantoor op de Neude zonder waarschuwing - door het

NIMH | 1970 | | pagina 125