658 De Luchtdoelartillerie personeel was verlaten. Ook het personeel van het daar gevestigde H.L.B. was ver dwenen. Omdat alle verbindingen van de Lvd.Kr. over deze centraalpost liepen, was het voor de C.-Lvd.Gr. noodzakelijk om zo spoedig mogelijk handelend op te treden. Bij toeval bleek hem, dat een van de officieren van zijn staf enigszins met de bediening van de telefooncentrale bekend was. Enige soldaten werden aan de luitenant toegevoegd en deze kleine groep heeft zeer verdienstelijk werk gedaan1. De C.-Lvd.Gr. maakte zich ongerust over de 12e Bt.Lu.A., die bij Loenen in stel ling zou komen en zich nog steeds niet had gemeld. Bij de ine Bt.Lu.A. die - zo als bekend is - in de namiddag van stelling was veranderd naar de noordwestrand van de stad Utrecht, waren het 38e en het 39e Pel.Lu.Mitr. nog steeds niet aange komen. Omstreeks 23.30 bleek, dat deze pelotons zich ophielden bij de 1 ie Bt.Lu.A. De C.-Lvd.Gr. stuurde daarop een luitenant op een motorrijwiel uit, om precies de opstellingsplaats van de 11 ie Bt.Lu.A. vast te stellen (in het donker dus) en het 38e en het 39e Pel.Lu.Mitr. naar deze batterij te geleiden. Het lukte de luitenant de opdracht uit te voeren en wel zó tijdig, dat bij het ochtendgloren één van de beide pelotons zelfs al in stelling stond. Tegen 23.30 kreeg de C.-Lvd.Gr. telefonisch verbinding met Boskoop en vernam hij, dat de Kr.C. zijn commandopost voorlopig had gevestigd in het gemeentehuis van deze plaats. Op 14 mei vroeg de C.-Lvd.Gr. om 0.30 aan de Kr.C. toestemming om zijn com mandopost weer te mogen vestigen in de school aan de van Hoornekade, van waar uit het commando beter was te voeren. Deze toestemming werd gegeven en om 5.00 vertrok hij naar zijn oude commandopost. Omstreeks 4.00 werd voor het eerst weer telefonisch contact verkregen met de 12e Bt.Lu.A. Om 8.00 bezocht kapitein Van den Andel de 11 ie Bt.Lu.A., bij welke batterij zich het 38e en het 39e Pel.Lu.Mitr. bevonden. De batterij stond reeds in stelling en enige van trottoirbanden gemaakte dekkingen waren reeds aangebracht. Vervolgens begaf de C.-Lvd.Gr. zich naar de 12e Bt.Lu.A., die was opgesteld tus sen Loenen en Loenersloot, tussen de Vecht en het Merwedekanaal. Uit met aarde gevulde munitiekisten waren voorlopige dekkingen gemaakt. Het 41e Pel. Lu.Mitr. stond in een boomgaard in stelling, in de nabijheid van de batterij. Om ongeveer 13.45 was de C.-Lvd.Gr. terug in zijn commandopost en ontving op 1 Toen er voor het H.L.B. Utrecht geen taak meer was en de stad Utrecht, door het teruggaan van het Veldleger op het Oostfront van de Vesting Holland, in voorste lijn was komen te liggen, had de korpscommandant van het V.L.K.Lwd. last gegeven, genoemd bureau te ontruimen en het perso neel te laten terugtrekken op 's-Gravenhage. Bij deze terugtocht heeft zich kennelijk het personeel van de luchtverdedigingstelefooncentrale aangesloten, waardoor de verbinding tussen de onder delen van de Lvd.Kr. werd verbroken.

NIMH | 1970 | | pagina 126