De Luchtdoelartillerie Omdat de opstelling van de batterij bekend bleek aan de vijand, was het zaak haar zo spoedig mogelijk van stelling te doen veranderen. Een van de officieren van de Staf-I Ve Divisie verkende ongeveer i ooo m naar het noorden een nieuwe stelling, die na het invallen van de duisternis werd betrokken. De 113e en de 117e Bt.Lu.A. kregen aanvallen van jachtvliegtuigen te verduren, wat de batterijen respectievelijk op twee en drie licht gewonden kwam te staan. Vooral de wachtbarak van de 117e Bt.Lu.A. bleek een aantrekkelijk doel voor de aanvallers en werd doorzeefd met 2 cm granaten. Tegen het einde van de middag ontving kapitein Sperna Weiland van de Kr.G. het bericht dat de ge Bt.Lu.A., onder bevel van reserve eerste-luitenant S. Schatz, en het 8ge en het goe Pel.Lu.Mitr. van de Lvd.Gr. Zaltbommel uit Hedel zouden worden verplaatst en onder zijn bevelen zouden worden gesteld. De batterij en de beide pelotons zouden bij Vianen in stelling komen en daar het Lvd.P. Vianen vormen. De stellingverkenning en het in stelling komen zou moeten worden geregeld door een der officieren van de staf van de Lvd.Gr. Aan het einde van de eerste gevechtsdag was bij de Lvd.Gr. de toestand als volgt: De 10e Bt.Lu.A. had een nieuwe stelling betrokken, op ongeveer 1 000 m ten noorden van haar oude opstelling. De ge Bt.Lu.A. met het 8ge en het goe Pel.Lu.Mitr. waren bij Vianen onder de bevelen van de G.-Lvd.Gr. gekomen. Voor al het personeel was het een vermoeiende en enerverende dag geweest. De ernstige verliezen, die de vijand op 10 mei boven de Betuwe en het land van Maas en Waal had geleden, noodzaakte hem op 11 mei zijn tactiek te veranderen. Allereerst trachtte hij zich te onttrekken aan de wapenwerking van de luchtdoel bestrijdingsmiddelen door buiten schootsbereik te blijven en vervolgens probeerde hij deze middelen met bommen en het vuur uit boord wapens tot zwijgen te brengen. Tussen 4.45 en 5.00 onderging de 117e Bt.Lu.A. enige aanvallen van vier Me's iog, waardoor zes man werden gewond. Het stukkenvuur van de verouderde vuurmonden met hun geringe vuurkracht en grote kwetsbaarheid had geen vat op deze moderne snelle vliegtuigen. Bij de gewonden bevonden zich twee stuks commandanten, die onmiddellijk werden vervangen door de sergeant-majoor- administrateur en de fourier van de batterij, wat wel een typisch voorbeeld is van de goede geest, die bij de batterij heerste. Bij Vianen waren de ge Bt.Lu.A., alsmede het 8ge en het goe Pel.Lu.Mitr. om 5.00 gereed om te vuren. De batterij had de oude opstelling van de 10e Bt.Lu.A. van vóór 10 april ingenomen, zodat de telefonische verbinding spoedig tot stand was gebracht. De nieuwe stelling van de 10e Bt.Lu.A. bleek bij daglicht niet te voldoen. Zij 661

NIMH | 1970 | | pagina 129