663 De Luchtdoelartillerie Reeds vroeg in de morgen van 12 mei ontving de 10e Bt.Lu.A. opnieuw vijande lijk artillerievuur. Om 6.45 verkreeg de Bt.C. verbinding met de C.-Lvd.Gr. De verbinding was slecht en liep via de telefooncentrales van de C.-IVe Divisie en de G.-II L.K. De Bt.C. verzocht onder andere van stelling te mogen veranderen. Aangezien de batterij echter tactisch onder de bevelen stond van de C.-II L.K., raadde de C.-Lvd.Gr. hem aan zich tot deze commandant te wenden. Dit deed hij en 's avonds verliet de batterij, vergezeld door de 3-IXe Zl.A.tl., haar onbruikbaar stellingterrein om in de Plantage Willem III in stelling te komen, op plm. 1 000 m ten noorden van Remmerden. Om 19.25 berichtte de Kr.C., dat het te Vreeswijk opgestelde 43e en het 44e Pel. Lu.Mitr. van de Lvd.Gr. Utrecht overgingen naar de Lvd.Gr.Lek en als Lvd.P. Vianen onder de bevelen werden gesteld van de C.-ge Bt.Lu.A. Van dit tijdstip af bestond het Lvd.P. Vianen dus uit: de 9e Bt.Lu.A.; het 89e, het 90e, het 43e en het 44e Pel.Lu.Mitr. s-Avonds bezocht de C.-Lvd.Gr. tegen 21.00 de Kr.C., van wie hij de geheime me dedeling ontving, dat de R.A.F. in de vroege morgen van 13 mei Wageningen zou bombarderen. Tussen 3.00 en 4.00 mocht de 10e Bt.Lu.A. niet schieten en de 3-IXe Zl.A.tl. niet schijnen. Deze order moest de C.-Lvd.Gr. persoonlijk over brengen aan de batterij- en de sectiecommandant1. De activiteit in de lucht op deze dag was gering geweest en er was dan ook weinig gevuurd door de onderdelen. Ook de 13e mei kenmerkte zich door bomaanvallen op de verschillende batterijen en pelotons. Zo hadden de 9c en de 20e Bt.Lu.A. en de bij deze batterijen opge stelde pelotons bomaanvallen te verduren, waarbij echter niemand werd gedood of gewond. Vroeg in de morgen ontvingen de Bt.Cn. van de 7.5 cm batterijen van de C.-Lvd. Gr. het bericht, dat thans ook munitie-aanvulling mogelijk was uit een munitie spoortrein, die te Nieuwersluis stond. Omstreeks 15.15 ontving kapitein Sperna Weiland van de Kr.C. het bericht, dat het Veldleger de komende nacht zou terugtrekken op het Oostfront van de Ves ting Holland en dat in verband daarmede de verschillende batterijen en pelotons tegen de avond marsvaardig moesten zijn. Bij duisternis moesten zij zich als volgt verplaatsen 1 Zoals reeds eerder in een voetnoot is gesteld, werd dit bombardement niet uitgevoerd.

NIMH | 1970 | | pagina 131