666 De Luchtdoelartillerie de ge Bt.Lu.A. naar Hagestein (zuidoost van Vianen) het 8ge en hetgoe Pel.Lu.Mitr. naar Jaarsveld; de 20e Bt.Lu.A. naar Haastrecht en het gre en het gge Pel.Lu.Mitr.; de 117e Bt.Lu.A.; het g6e en het gye Pel.Lu.Mitr. naar Linschoten. Het 43e en het 44e Pel.Lu.Mitr. moesten ter plaatse (Vreeswijk) blijven, terwijl de 10e Bt.Lu.A. bevelen zou ontvangen van de C.-II L.K. De commandopost van de C.-Lvd.Gr. zou in Woerden worden gevestigd. Onmiddellijk nam de C.-Lvd.Gr. persoonlijk contact op met het stafkwartier van C.-III L.K. te Culemborg, omdat de Lvd.Gr. tactisch onder de bevelen van deze commandant was gesteld. Vervolgens begaf hij zich naar de Bt.Cn. om hun orders te geven voor de ver plaatsing en stelde de eis, dat de onderdelen op 14 mei bij het aanbreken van de dag tot vuren gereed zouden zijn. Bovendien moest de i-IIe Zl.A.tl. zich naar Gouda verplaatsen, terwijl de 4-IIe Zl.A.tl. te Vianen opgesteld bleef. Tegen het invallen der duisternis, toen de onderdelen gereed stonden voor de af mars, bombardeerde de vijand de 117e Bt.Lu.A., waardoor één soldaat werd ge dood. De onderdelen ondervonden grote moeilijkheden tijdens hun nachtelijke ver plaatsingen, doordat de smalle polderwegen bijna voortdurend versperd waren door terugtrekkende infanterie en artillerie. Hierdoor waren de onderdelen van de Lvd.Gr., die zich moesten verplaatsen, in de vroege morgen van 14 mei niet vuur- gereed. Zoals bij de behandeling van de Lvd.Gr. Soesterberg reeds is vermeld, meldde de C.-ioe Bt.Lu.A. zich in de avond van 13 mei omstreeks 22.30 op de commando post van de C.-Lvd.Gr. te Utrecht, waarna hij zich vervolgens met zijn batterij verplaatste naar de omgeving van Vleuten. Op 14 mei kwam een officier van de staf van de Kr.G. om 17.20 op de commando post van de C.-Lvd.Gr. en las het verzamelde personeel de proclamatie van de O.L.Z. voor, waarin deze het neerleggen van de wapens bekend maakte. Per mo torordonnans en per telefoon werd dit bericht door de C.-Lvd.Gr. doorgegeven aan zijn ondercommandanten. 5 De Luchtverdedigingsgroep £altbommel De commandopost van de C.-Lvd.Gr., reserve kapitein J. van Essen, bevond zich te Hedel. Op 10 mei waren de opstellingen van de batterijen en pelotons om 3.25 volledig bezet, klaar om onmiddellijk te kunnen vuren.

NIMH | 1970 | | pagina 134