667 De Luchtdoelartillerie Omstreeks 4.00 verschenen de eerste vliegtuigen boven het gebied van de Lvd.Gr. en openden de batterijen het vuur. Zoals uit het gestelde bij de Lvd.Gr.Lek reeds is gebleken, bewoog van genoemd tijdstip af tot ongeveer 10.00 een onafgebroken stroom van vliegtuigen zich boven het gebied van de grote rivieren. De batterijen vuurden dan ook zonder ophouden en zodra vijandelijke vliegtuigen zich te laag waagden, mengden ook de pelotons lu.mitr. zich in dit koor. Alle middelen tot het afgeven van vuur werkten uitstekend, met uitzondering van één stuk van de 20e Bt.Lu.A., waarvan een van de benen doorboog. Nog dezelfde dag verschafte de Hembrug een nieuw been, dat korte tijd later was gemonteerd. In de namiddag ontving kapitein Van Essen van de Kr.G. opdracht om de 9e Bt. Lu.A. met het 89e en het bij Hedel e.o. opgestelde 90e Pel.Lu.Mitr. bij duisternis te verplaatsen naar Vianen, waar deze onderdelen onder bevel zouden komen van de C.-Lvd.Gr. Lek. Bovendien moesten het 79e en het bij de schipbrug 't Wilt onder bevel van sergeant-majoor Th. Bouwman opgestelde 80e Pel.Lu.Mitr. worden verplaatst naar Zennewijnen, ten zuidwesten van Tiel, waar zij ter be schikking zouden komen van de C.-III L.K. voor de verdediging van de schip brug aldaar. De staf van de Lvd.Gr. moest zich verplaatsen naar Meteren, ten zuiden van Geldermalsen. Tijdens deze verplaatsingen deden zich geen bijzonderheden voor en alle middelen stonden de volgende morgen tijdig in stelling. Op 11 mei was de luchtactiviteit bij het aanbreken van de dag minder dan op 10 mei. Opvallend was het grote aantal vijandelijke jachtvliegtuigen, dat geregeld de batterijen en pelotons met hun boordwapens aanviel. Voordat tegen de middag de bruggen te Zaltbommel door eigen troepen waren vernield, had de C.-Lvd.Gr. het 91e Pel.Lu.Mitr. laten overbrengen naar de noor delijke Lekoever, terwijl dit peloton en het 93e Pel.Lu.Mitr. in de loop van de middag een opstelling innamen bij de 20e Bt.Lu.A., om deze batterij beter te kunnen beschermen. Daar de objecten, die de 20e Bt.Lu.A. en het 91e en het 93e Pel.Lu.Mitr. moesten beschermen, waren vernield en het III L.K. zijn terugtocht moest voortzetten tot achter de Linge, verkende kapitein Van Essen reeds in de morgenuren voor ge noemde batterij en de haar toegevoegde pelotons nieuwe opstellingen bij Culem- borg, terwijl hij te Schalkwijk een nieuwe commandopost verkende. Om 19.00 ontving hij van de Kr.C. opdracht de 20e Bt.Lu.A. en het 91e en het 93e Pel.Lu.Mitr. bij duisternis te verplaatsen naar de verkende opstellingen bij Culemborg en ze na deze verplaatsing over te dragen aan de C.-Lvd.Gr. Lek. Door deze verplaatsing kwamen de 20e Bt.Lu.A. en het 91e Pel.Lu.Mitr. ten noorden van de spoorbrug van Culemborg in stelling en het 93e Pel.Lu.Mitr. ten zuiden van deze brug.

NIMH | 1970 | | pagina 135