De Luchtdoelartillerie Gorinchem, terwijl hij de ge Bt.Lu.A. weer naar Vianen liet terugkeren, omdat de batterij te dicht achter de frontlijn was opgesteld. Omstreeks 16.30 ontving de C.-Lvd.Gr. het bericht dat de wapens moesten wor den neergelegd. Door de vele verplaatsingen en de hergroepering van de batterijen en pelotons had de C.-Lvd.Gr. geen gemakkelijke taak gehad. Ondanks alles had hij echter zijn onderdelen leiding weten te geven, waardoor o.m. de munitieaanvoer en de ver pleging nimmer stagneerden. 6 De Luchtverdedigingsgroep Gorinchem Tot laat in de nacht van 9 op 10 mei waren de officieren van de staf van de Lvd. Gr. bijeen in de commandopost te Gorinchem. De reden was, dat de Kr.G. in de loop van de avond een extra waarschuwing had geuit ten aanzien van de ver duistering van de kwartieren e.d. en er met nadruk op had gewezen, dat de on derdelen van de Lvd.Gr. de volgende morgen om 3.15 in de hoogste graad van strijdvaardigheid dienden te verkeren. Om 1.00 stuurde de C.-Lvd.Gr., reserve kapitein H.Th. Nieuwenhuijsen, zijn officieren naar bed en bleef alleen de officier van dienst in de commandopost achter. Omstreeks 4.00 alarmeerde deze al het personeel van de staf naar aan leiding van het vele motorgeronk in de lucht en het vuren van de bij Herwijnen opgestelde 112e Bt.Lu.A., onder bevel van reserve eerste-luitenant A.P.J.W. Taal1. Ook de 114e en de 115e Bt.Lu.A., respectievelijk onder bevel van reserve eerste-luitenant H.W. Weerts en reserve kapitein P.W. Schoonenbeek, lieten zich horen. De 112e Bt.Lu.A. betrok kort na de eerste vuuropening haar reserve opstelling, omdat haar opstelling met de daarbij gelegen legeringsbarak in het open wei land uit de lucht te zichtbaar was, waardoor de kans op luchtaanvallen werd ver groot. Reeds spoedig waren de Cn.-i 12e en 114e Bt.Lu.A. door het doof worden van de kanonniers en de gebleken onbruikbaarheid van het vuurleidingstoestel er toe overgegaan het richten over te laten aan de stukscommandanten. Alleen de C.- 115e Bt.Lu.A. kon van zijn centrale vuurleiding gebruik blijven maken, omdat de instrumentmaker van de batterij er in was geslaagd de geluidscapaciteit van het telefoonmaterieel op te voeren. Het ware juister geweest, indien de C.-Lvd.Gr. de officieren van zijn staf in de avond van q mei wat vroeger naar bed had gestuurd en behalve voor de batterijen en pelotons, ook voor zijn staf volledige gevechtsvaardigheid had bevolen op 10 mei te 3.15. 671

NIMH | 1970 | | pagina 139