557 De Luchtdoelartillerie luchtruim in sectoren met al of niet voorrang voor het artillerievuur, alsmede de bevelen t.a.v. de bestrijding van vliegtuigen bij nacht, die o.m. inhielden het al of niet gebruiken van de zoeklichten en de toepassing van afsluitingsvuren met een opgave van de sectoren, waarin deze dienden te worden voorbereid. Ook de gra den van paraatheid waren een onderwerp, waaromtrent de Kr.Cn. voortdurend aanwijzingen ontvingen. Het ontwerpen van een regeling voor de samenwerking tussen de zoeklichten tl. en de batterijen, alsmede het vaststellen van regels voor de munitieaanvulling en voor het herstellen van defect materieel, behoorde ook tot de taak van de Kr.Cn., even als het treffen van maatregelen op het gebied van de personeelsvoorziening, de ver bindingen, het handhaven van de krijgstucht, het onderbrengen van personeel en de verzorging van het personeel. Te Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam en Utrecht waren ten behoeve van de commandovoering z.g. luchtverdedigingstelefooncentrales gevestigd, die onder ling door een aantal telefoonlijnen waren verbonden. De commandoposten van de Kr.Cn. waren evenals op een enkele uitzondering na - die van de commandanten van de afdelingen, de compagnieën, de batterijen en de pelotons aangesloten op de desbetreffende luchtverdedigingscentrales. Hier voor was gebruik gemaakt van vrije aders in de kabels van de rijks- en van de ge meentelijke telefoondienst. Aangezien op dit aldus gevormde luchtverdedigingsnet het Commando Luchtverdediging, alle onderdelen van de Militaire Luchtvaart, het C.L.B., de drie H.L.B.'s en andere militaire, zowel als civiele telefooncentrales waren aangesloten, was een goed en efficiënt werkend telefoonnet ontstaan. Op een enkele uitzondering na beschikten de bureaus of kwartieren van de volgende onderdelen bovendien over een aansluiting op het civiele telefoonnet, t.w. - alle afdelingen, batterijen, compagnieën en pelotons van de Lu.A., - alle afdelingen en pelotons van het V.L.K. Lad., - alle luchtverdedigingsgroepen en -punten en - alle sectieverzamelplaatsen der secties zoeklichten tl. Ook de commandoposten der Lvd.Krn. hadden de beschikking over een aantal van deze aansluitingen. Omdat de aansluitingen bij de batterijen, de pelotons en de secties zich niet in de gevechtsopstellingen bevonden, waren zij minder geschikt om te worden gebruikt voor de gevechtsvoering. Dit laatste geschiedde dan ook alleen, indien men geen of nog geen verbinding had over het luchtverdedigingste lefoonnet. Vrijwel alle onderdelen der Lvd.Krn. waren aangesloten op een speciaal voor elke Lvd.Kr. ingestelde radiodistributiedienst van de P.T.T., die doorlopend was aan-

NIMH | 1970 | | pagina 13