De Luchtdoelartillerie Tegen 15.30 ontving de C.-Lvd.Gr. van de Kr.C. opdracht om de 115e Bt.Lu.A. met haar drie pelotons lu.mitr. tijdens de duisternis te verplaatsen naar Asperen, welke order enige tijd later werd gevolgd door het bevel om ook de 114e Bt.Lu.A. terug te nemen en deze in stelling te laten komen bij Gorinchem. De C.-Lvd.Gr. liet in verband hiermede nieuwe stellingterreinen verkennen bij Asperen en Go rinchem. Ook liet hij de pont- en veerdiensten bij Gorinchem waarschuwen en het extra automaterieel vorderen, dat nodig was voor deze verplaatsing. Bij de ponten en veren te Gorinchem waren grote opstoppingen. Ondanks de lange wachttijden verliep de overtocht van de beide batterijen en de drie pelo tons echter in de meest volmaakte orde. 's Nachts meldden de beide Bt.Cn. zich bij kapitein Nieuwenhuijsen en ontvingen van hem nadere aanwijzingen om trent de in te nemen stellingen. Voor de 114e Bt.Lu.A. was een stelling verkend bij een grote constructiewerk plaats, ten noorden van Gorinchem. Deze voldeed echter niet aan alle eisen, zo dat de batterij op voorstel van de Bt.C. werd verplaatst naar het voetbalterrein van de vereniging 'Unitas', eveneens gelegen aan de noordzijde van de stad. De stukken werden - zo goed mogelijk aangepast aan de omgeving opgesteld naast de lage kleedhokjes en spoedig daarna opende de batterij het vuur op laag over komende transportvliegtuigen, waarvan er vermoedelijk twee werden neerge schoten. Om 14.30 lukte het zelfs om een He 111 in brand te schieten. De 115e Bt.Lu.A. was met het 98e en het 99e Pel.Lu.Mitr. in de vroege morgen in scelling gekomen aan de zuidzijde van de Linge (onmiddellijk ten zuiden van As peren) en met het 92e Pel.Lu.Mitr., op dezelfde hoogte als de batterij, aan de noordzijde van de Linge. Deze vier onderdelen vormden hier de bescherming van de inundatiesluizen bij deze plaats. In verband met het teruggaan van het III L.K. achter de Waal, ontving de C.- 112e Bt.Lu.A. en het daarbij ingedeelde 87e en 88e Pel.Lu.Mitr. op 11 mei om ongeveer 14.00 bevel zich 's avonds, bij het invallen der duisternis, te verplaatsen naar Gorinchem. Aldaar ontving hij van kapitein Nieuwenhuijsen opdracht om gedurende de nacht van 11 op 12 mei in stelling te komen bij Leerdam, ten noor den van de Linge. Eenzelfde opdracht kreeg de C.-ii5e Bt.Lu.A. met het 98e en het 99e Pel.Lu.Mitr. Het reeds ten noorden van de Linge staande 92e Pel.Lu. Mitr. bleef ter plaatse. Zo was op 12 mei het z.g. Linge-acces bij Leerdam tegen luchtaanvallen be schermd door twee luchtdoelbatterijen en vijf pelotons luchtdoelmitrailleurs. Deze luchtdoelbestrijdingsmiddelen werden gesteund door de 3-IIe Zl.A.tl., wel ke sectie eveneens in de nacht van 11 op 12 mei was teruggetrokken op Leerdam. Evenals elders vierde ook te Gorinchem en omgeving het gerucht hoogtij. Volgens een van deze geruchten zou Gorinchem in de nacht van 11 op 12 mei of in de mor- 672

NIMH | 1970 | | pagina 140