673 De Luchtdoelartillerie gen van 12 mei door de vijand worden aangevallen, waarbij hij gebruik zou ma ken van vliegboten. Door de alarmtoestand, die van dit gerucht het gevolg was, ondervond het verkeer in en rond Gorinchem vanzelfsprekend de nodige ver traging. De nacht van 12 op 13 mei verliep rustig in het rayon Gorinchem-Leerdam. Het contact van de batterijcommandanten te Leerdam met de C.-Lvd.Gr. was ver- verbroken van 12 mei tot de middag van 13 mei. Alle vanuit Leerdam onder nomen pogingen om verbinding te krijgen met Gorinchem faalden, blijkbaar als gevolg van de daar heersende alarmtoestand. Het contact werd pas hersteld in de middag van 13 mei, toen de C.-Lvd.Gr. persoonlijk de batterijen bezocht, waarbij hij meedeelde dat hij zijn commandopost vermoedelijk buiten Gorinchem zou vestigen. In de middag van 13 mei ontving de C.-Lvd.Gr. van de Kr.G. het bevel om ge durende de komende nacht twee pelotons te verplaatsen naar Gorinchem. De reden was, dat de vele bij Gorinchem liggende militaire vaartuigen en pontons herhaaldelijk werden aangevallen door laag vliegende vijandelijke vliegtuigen. Voor deze verplaatsing wees de C.-Lvd.Gr. het 87e en het 92e Pel.Lu.Mitr. aan. Zij werden, na overleg met de commandant van de vaartuigendienst, opgesteld bij Gorinchem. Omdat de C.-Lvd.Gr. door de vijandelijke luchtactiviteit boven de 114e Bt.Lu.A. moest aannemen, dat de opstellingsplaats van deze batterij door de vijand was ontdekt, vroeg hij de Kr.C. toestemming om deze batterij te verplaatsen. Hij ontving ten antwoord, dat de Kr.C. geen bevelsbevoegdheid meer had over de Lvd.Gr., aangezien de groep juist op dat moment was gesteld onder de bevelen van de C.-III L.K., wiens stafkwartier nog in Culemborg was gevestigd, maar ver plaatst zou worden naar de omgeving van Meerkerk. De C.-Lvd.Gr. nam vervolgens telefonisch contact op met het stafkwartier van III L.K. te Culemborg, maar kreeg ook hier geen uitsluitsel, omdat het grootste deel van het personeel van het stafkwartier reeds onderweg was naar de nieuwe standplaats te Weverwijk. Toen het avond was geworden, meldde de C.-n6e Bt.Lu.A. van de Lvd.Gr. Zaltbommel zich bij kapitein Nieuwenhuijsen. Hij deelde mee, dat hij opdracht had zijn batterij, alsmede het 94e en het 95e Pel.Lu.Mitr. in de komende nacht te verplaatsen naar Gorinchem en daar (tussen Gorinchem en Dalem) in stelling te komen. In de loop van de middag had kapitein Nieuwenhuijsen van de C.-Groep Mer- wede van het Oostfront van de Vesting Holland het advies ontvangen zijn com mandopost te verplaatsen naar Nieuwland. Nog bij daglicht liet hij een com mandopost verkennen in dit dorp en verplaatste haar daarheen in de nacht van 13

NIMH | 1970 | | pagina 143