674 De Luchtdoelartillerie op 14 mei. Omdat de wegen nagenoeg geheel waren geblokkeerd met troepen van het III L.K., ging deze verplaatsing over een afstand van nauwelijks 10 km met grote moeilijkheden gepaard, zodat Nieuwland pas tegen het aanbreken van de dag werd bereikt. Aangezien in de nieuwe commandopost reeds een telefoon aan wezig was, ondervond de verbinding met de batterijen gelukkig geen moeilijk heden. Omstreeks 8.00 meldde de C.-Lvd.Gr. zich op het stafkwartier van het III L.K., dat van Culemborg was verplaatst naar Weverwijk. Tegen 14.00 ontving hij van de Kr.C. het bericht dat de 116e Bt.Lu.A., alsmede het 94e en het 95e Pel.Lu. Mitr., onder zijn bevelen waren gesteld. Gezien de opstelling van deze batterij en haar pelotons t.o.v. de overige middelen van de Lvd.Gr. was dit een juiste oplos sing. Voor de onderdelen verliep de 14e mei vrij rustig. De vele bombardementsvlieg tuigen, die in de middaguren werden waargenomen, vlogen veel te hoog om te kunnen worden beschoten. Om ongeveer 18.00 ontving kapitein Nieuwenhuijsen van de C.-III L.K. het bericht van het neerleggen van de wapens. Na verificatie liet hij dit bericht doorgeven aan zijn onderdelen, met het bevel om de wapens te vernielen of althans onklaar te maken. Dit bevel werd weliswaar vrijwel terstond herroepen, maar voor de C.-ii2e Bt.Lu.A., die zonder dralen tot vernieling was overgegaan, kwam het tegenbevel te laat. Op het tijdstip van het neerleggen der wapens was de groepering van de Lvd.Gr. als volgt de staf: te Leerdam de 112e Bt.Lu.A. en het 88e Pel.Lu.Mitr.: te Leerdam; de 114e Bt.Lu.A.: te Gorinchem; de 115e Bt.Lu.A. en hetg8e en hetgge Pel.Lu.Mitr.: te Leerdam; de 116e Bt.Lu.A. en hetgge Pel.Lu.Mitr.: te Laag Dalem; het 8ye en het g2e Pel.Lu.Mitr.: te Gorinchem en hetgge Pel.Lu.Mitr.: te Schelluinen. 7 De Afdeling Utrecht van het Vrijwillig landstormkorps luchtafweer dienst Zoals bekend, had de Commandant van de Afdeling, reserve kapitein W.J. Rinkel, op grond van de vele luchtwachtmeldingen zijn personeel op 10 mei om 3.00 laten alarmeren. Om 5.30 was de afdeling in stelling gekomen op het vaalt terrein en stelde de Afd.G. zich telefonisch onder de bevelen van de Kr.C. Hij deelde het personeel van de afdeling in twee ploegen in en bestemde één ploeg voor de bediening van de stukken, terwijl de andere ploeg schuilloopgraven en dek-

NIMH | 1970 | | pagina 144