De Luchtdoelartillerie De grote verplaatsing van het Veldleger vond tenslotte plaats in de namiddag van 13 mei, toen - door het ongunstig verloop van de strijd aan de Grebbe - de C.V. gedwongen werd om met het gehele Veldleger terug te gaan op het Oostfront van de Vesting Holland. b De gevechtshandelingen van de 5e en de ge Comp.Lu.Mitr. Deze compagnieën waren in de vroege morgen van 1 o mei als volgt opgesteld de5e Comp.Lu.Mitr.: de Staf: te Oss het ie peloton: bij de pontonbrug te Lith; het 2epeloton: bij de schipbrug te 't Wilt; het3epeloton: in het kantonnement Oss; het 4e peloton: in het kantonnement Oss en de 155e Bt.Lu.A.: in de zuidrand van 's-Hertogenbosch. de ge Comp.Lu.Mitr.: de Staf: te Vught; het ie peloton: bij het St.K.-Ill L.K. te Vught; het 2epeloton: op het dak van V.en D. te 's-Hertogenbosch; het ge peloton: in de noordrand van 's-Hertogenbosch; het 4e peloton: in de zuidrand van 's-Hertogenbosch en de igge Bt.Lu.A.: in het fort Crêvecoeur (bruggen bij Hedel). De onderdelen van beide compagnieën, respectievelijk onder bevel van reserve eerste-luitenant G.J. Kortebein en reserve kapitein G.H. Schaap Jzn., waren op 10 mei om 3.00 volledig strijdvaardig. Toen dan ook kort vóór 4.00 vliegtuigen meestentijds vliegtuigformaties binnen schootsbereik kwamen van de ver schillende vuurmonden of mitrailleurs, openden de bedieningen onmiddellijk het vuur. Aanvankelijk had het vuur weinig uitwerking. Niet alleen was de vlieg hoogte van de doelen vrij groot (2 000 - 3 000 m), maar het personeel kon ook nu pas de zo noodzakelijke routine bij het vuren opdoen. Omstreeks 8.00 ontvingen de beide C.Cn. van de C.-III L.K. opdracht om hun onderdelen als volgt te verplaatsen de ge Comp.Lu.Mitr.: het ie en het 2e peloton: moesten de bruggen bij Lith en 't Wilt blijven beveiligen tot de troepenverplaatsingen over deze bruggen waren beëindigd. Daarna moesten de 682

NIMH | 1970 | | pagina 152