683 De Luchtdoelartillerie pelotons ter plaatse van oever verwisselen en tot nader order de bruggen blijven beschermen van de noordelijke Maasoever af; het 3e en het 4e peloton: naar Oyen waar de beide pelotons in stelling dienden te ko men op de noordelijke Maasoever, bij de pontonbrug bij genoemd dorp en de 155e Bt.Lu.A.: naar de zuidelijke Waaloever bij Tiel, ter bescherming van de schipbrug aldaar. de ge Comp.Lu.Mitr.: het ie peloton: naar de noordzijde van de bruggen bij Hedel, ter versterking van de verdediging van deze bruggen het 2e en het ge peloton: naar de beide vaste oeververbindingen tussen Zaltbommel en Waardenburg, waar het 2e peloton in stelling diende te worden gebracht op de noordelijke en het 3e peloton op de zuidelijke Waaloever; het 4e peloton: naar Kerkdriel om de schipbrug te 't Wilt te beschermen van de noordelijke Maasoever af en de 159e Bt.Lu.A.: moest voorlopig in stelling blijven op het fort Crêvecoeur tot de aangewezen onderdelen van het III L.K. de Maas bij Hedel zouden zijn gepas seerd. Daarna moest de batterij worden verplaatst naar Culemborg, ter be scherming van het aldaar te vestigen St.K.-Ill L.K. Nadat de C.-5e Comp.Lu.Mitr. het dorp Wamel, tegenover Tiel, als plaats voor zijn staf had vastgesteld en de C.-gc Comp.Lu.Mitr. het plaatsje Waardenburg, gaven zij hun ondercommandanten telefonisch orders voor de verplaatsingen. Tot op dat ogenblik hadden de beide batterijen en de acht pelotons voortdurend vuurstoten afgegeven; de mitrs. M.25 echter waren door de te grote vlieghoogten nagenoeg niet aan bod gekomen. Het munitieverbruik bij de 2 en 4 tl. vuurmon den was daarom dermate groot, dat reeds in de morgenuren auto's naar Halfweg werden gestuurd om aanvulling van de munitievoorraad voor deze vuurmonden op te halen. Deze aanvullingsplaats was de compagniescommandanten reeds om streeks 7.00 door het Hoofd van Sectie 1-6 (de sectie luchtdoelartillerie) van het Hoofdkwartier van het Veldleger medegedeeld. De verschillende verplaatsingen verliepen niet vlot, omdat meerdere naar het noorden marcherende colonnes de veelal smalle wegen nagenoeg blokkeerden. Om 19.00 hadden alle troepen van het III L.K. de Maas overschreden en konden de batterijen en pelotons bij deze rivier worden teruggenomen. Daartoe ontving de C.-5e Comp.Lu.Mitr. reeds omstreeks 16.00 van de C.-III L.K. bevel om de gehele compagnie na het invallen van de duisternis naar de noordelijke Waal-oever te verplaatsen en wel als volgt: de St.-ge Comp.Lu.Mitr.: naar Drumpt, noordwest van Tiel;

NIMH | 1970 | | pagina 153