684 De Luchtdoelartillerie het ie peloton: naar Ophemert, ter bescherming van het veer aldaar; het 2epeloton: naar Varik, ter bescherming van het veer bij dit dorp; het 3e peloton: naar de oostrand van Zoelen, ter bescherming van het St.K.-VIe Divisie het 4e peloton: naar de noordrand van Tiel, o.m. ter bescherming van de 155e Bt. Lu.A. en de 155e Bt.Lu.A.: naar de noordrand van Tiel, ter bescherming van de schipbrug bij deze plaats Ook de C.-ge Comp.Lu.Mitr. ontving van de C.-III L.K. bevelen voor ver plaatsingen bij duisternis naar de noordelijke Waal-oever, zodat in de avond van 1 o mei de compagnie als volgt was opgesteld de St.-ge Comp.Lu.Mitr.: te Waardenburg; het ie peloton: in de noordrand van Waardenburg; het 2epeloton: noord van de voetbrug bij Waardenburg; het ge peloton: noordwest van Waardenburg; het 4e peloton: in de zuidrand van Geldermalsen, ter bescherming van het St.K.-Ve Divisie en de igge Bt.Lu.A.: op de zuidelijke oever van de Lek bij Gulemborg, ter bescher ming van het St.K.-Ill L.K. De terugtocht van het III L.K. verliep zonder enige tegenslag. De vijand deed geen luchtaanvallen op de zo kwetsbare oeververbindingen, terwijl de in het open polderterrein uitermate zichtbare colonnes nagenoeg ongestoord hun mars in noordelijke richting konden voortzetten. Zo nu en dan had een vijandelijk jachtvliegtuig, een niet ernstige aanval gedaan. Een uitzondering vormde de aan val van zes Me 109 vliegtuigen op de bij Hedel opgestelde luchtdoelbestrijdings middelen, juist toen de laatste troepen de brug bij deze plaats waren gepasseerd. Door het i-ge Comp.Lu.Mitr. werden vermoedelijk twee van deze vliegtuigen neergeschoten. Hoewel de 10e mei voor de beide compagnieën een vermoeiende dag was ge weest, waren de stemming en het moreel van het personeel toch uitstekend. Men had de praktijk van het schieten thans onder de knie en vermoedelijk werden op deze dag 21 vliegtuigen door het afweervuur tot dalen gedwongen. De op 10 mei geleden verliezen hadden de vijand klaarblijkelijk doen besluiten zijn jachtvliegdienst opdracht te geven op 11 mei de opstellingen van de lucht doelartillerie aan te vallen. De actie van zes Me tog vliegtuigen, de vorige avond bij Hedel, vormde daartoe kennelijk de inleiding. Zo kreeg het 3-50 Comp.Lu.

NIMH | 1970 | | pagina 154