De Luchtdoelartillerie Mitr. in de loop van de dag een aanval van zeven Me 109 vliegtuigen te ver duren, wat het peloton twee doden en één gewonde kostte. Tot omstreeks 21.00 op 11 mei kwam er in de opstelling van de onderdelen van de 5e Comp.Lu.Mitr. geen wijziging. Op dat tijdstip ontving de C.C. van de C.- III L.K. de opdracht om het i-5e Comp.Lu.Mitr. te verplaatsen naar Meteren (ten zuiden van Geldermalsen), ter bescherming van de aanvullingsplaats voor levensmiddelen aldaar en het 2-5e Comp.Lu.Mitr. naar de zuidrand van Gelder malsen, ter vergroting van de bescherming van het St.K-Ve Divisie. Vroeg in de morgen van 11 mei ging er bij het personeel van de drie bij Waarden burg opgestelde pelotons van de 9e Comp.Lu.Mitr. een gejuich op, toen een Ju 52 in hun geconcentreerde vuur gevangen werd en in brand werd geschoten. Ver schillende valschermjagers verlieten het vliegtuig met hun valscherm en werden door infanterie krijgsgevangen gemaakt. In de loop van de morgen vielen vijandelijke jachtvliegtuigen de 159e Bt.Lu.A. aan, waardoor één dode viel te betreuren. Toen de C.C. bericht van dit gebeurde ontving, zond hij het 3-ge Comp.Lu.Mitr. naar Culemborg met de opdracht een stelling in te nemen in de nabijheid van de batterij en deze te beschermen. Toen tussen 12.00 en 13.00 vernielingsdetachementen de beide vaste oeverver bindingen tussen Zaltbommel en Waardenburg opbliezen had het weinig zin het 1- en 2-9e Comp.Lu.Mitr. bij deze vernielde bruggen te handhaven. De C.C. begaf zich daarom naar het St.K.-Ill L.K. te Culemborg om orders te verkrijgen voor de verplaatsing der beide pelotons. Na deze te hebben ontvangen, ver plaatste hij zijn staf naar Culemborg en de beide pelotons naar de oostzijde van deze stad. Hij ontbood per motorordonnans zijn ondercommandanten voor een bespreking in zijn nieuwe commandopost te Culemborg. Door een misverstand kwam het 4-ge Comp.Lu.Mitr. in zijn geheel Culemborg binnenrijden. De C.C. bracht dit peloton tijdelijk op de markt in stelling, waar het kort na elkaar twee vliegtuigen neerschoot. Na dit intermezzo vertrok het peloton weer naar Gelder malsen. Aan het einde van de tweede oorlogsdag stonden de compagnieën dus als volgt opgesteld de§e Comp.Lu.Mitr.: de Staf: te Drumpt het ie peloton: te Meteren; het 2epeloton: in de zuidrand van Geldermalsen; het 3e peloton: in de oostrand van Zoelen; het 4epeloton: in de noordrand van Tiel en de 155e Bt.Lu.A.: eveneens in de noordrand van Tiel. 685

NIMH | 1970 | | pagina 155