687 De Luchtdoelartillerie vorige gevechtsdagen, dat de vijandelijke vliegtuigen veel hoger vlogen en bij be schieting door koersveranderingen het vuur trachtten te ontwijken. In de loop van de dag bombardeerde een bommenwerper de 155e Bt.Lu.A. Tot geluk van de bezetting vielen de bommen echter 100 m buiten de batterij opstel ling. Te 17.00 ontving de C.-5e Comp.Lu.Mitr. van de C.-III L.K. het bevel om bij het invallen van de duisternis met de gehele compagnie terug te gaan op het Oost front van de Vesting Holland en wel als volgt de Staf: naar Lexmond het ie en het 2epeloton: naar Zijderveld; het 3e en het 4e peloton: naar de oostrand van Lexmond en de 155e Bt.Lu.A.: naar de westrand van Meerkerk. Op 14 mei zouden de onderdelen om 3.00 weer in stelling moeten staan. Of de Bt.C. en de Pel.Cn. hun orders voor deze terugtocht te laat ontvingen of dat an dere oorzaken een rol speelden, een feit is dat de terugtocht van de onderdelen overhaast plaats vond en een aantal goederen en handvuurwapens werden achter gelaten. Bij de ge Comp.Lu.Mitr. waren de gebeurtenissen op 13 mei enerverender. Het 4e peloton, dat nog steeds in stelling stond bij Geldermalsen, ter bescher ming van het St.K.-Ve Divisie, ontving in de loop van de dag bevel op Culemborg terug te gaan en kwam ten zuidoosten van deze plaats in stelling. Om 13.00 ontving de C.C. van de C.-III L.K. het bevel om de 159e Bt.Lu.A. en het 3-ge Comp.Lu.Mitr. te verplaatsen naar Jaarsveld, ter bescherming van de gelijknamige omroepzender. Om 19.00 wierp een laag vliegende bommenwerper plotseling zes bommen op het aan de oostzijde van Culemborg opgestelde 1 -ge Comp.Lu.Mitr., zonder succes evenwel. Het vliegtuig kwam echter terug en wierp opnieuw zes bommen, waar van enige midden in de pelotons-opstelling vielen. De dekkingen van rivierklei rond de stukken waren echter onverwoestbaar en voor allen een redding. Eén soldaat echter, die zich buiten deze dekkingen bevond, liep zware verwondingen op en overleed tijdens het vervoer naar een ziekeninrichting. Voorts waren twee auto's van het peloton getroffen en in brand gevlogen, terwijl het nabijgelegen kwartier van de C.-III L.K. een voltreffer had gekregen en grotendeels was vernield. Om 20.00 ontving de C.-ge Comp.Lu.Mitr. van de C.- III L.K. de order om op het Oostfront van de Vesting Holland terug te gaan en wel als volgt

NIMH | 1970 | | pagina 157