688 De Luchtdoelartillerie de Staf: naar Meerkerk; het ie en het 4epeloton: naar de westrand van Meerkerk en het 2e peloton: naar Hagestein, ter bescherming van de ge Bt.Lu.A. van de Lvd.Kr. U trecht/Soesterberg. Door vordering van een grote verhuisauto voorzag de G.C. in de vervanging van het ten dele verloren gegane automaterieel van het i-ge Comp.Lu.Mitr. en begaf zich vervolgens ter verkenning via Leerdam naar Meerkerk. Kort na midder nacht ving hij aldaar zijn staf en het ie en 4e peloton op. Vermoedelijk schoten de compagnieën op 13 mei zeven vliegtuigen neer. Op 14 mei waren de batterijen en pelotons van beide compagnieën, op een enkel peloton na, om 3.00 gevechtsvaardig. Een laaghangende mist belette het afgeven van vuur, doch een groot voordeel was dat hierdoor de vijand geruime tijd onkundig bleef van de terugtocht van het Veldleger. Hoewel in de loop van de morgen de mist optrok, kwamen de onderdelen op deze dag slechts zo nu en dan tot vuren, aangezien de vijandelijke vliegtuigen hoger vlogen dan op de vooraf gaande dagen. Het moreel en de plichtsbetrachting van het personeel, die tot nu toe goed waren geweest, kregen een knak toen het vertrek van H.M. de Koningin en Haar rege ring bekend werd. Het kostte de compagniescommandant moeite om de stemming van de troep weer enigszins op peil te brengen en de manschappen er toe te be wegen hun plicht te blijven doen. In alle ernst zou men thans beginnen met de hardnekkige verdediging van de Vesting Holland. Toen in de namiddag berichten van de capitulatie, alsmede van het bombarde ment van Rotterdam doorkwamen, wilde de troep deze berichten aanvankelijk niet geloven. Toen zij maar al te waar bleken te zijn, werd dit velen te machtig, te meer omdat men wist dat men de vijand flinke verliezen had toegebracht en men - ofschoon vermoeid - nog lang niet aan het einde van zijn krachten was. c De gevechtshandelingen van de 4e en de 7e Comp.Lu.Mitr. Deze compagnieën waren in de vroege morgen van 10 mei als volgt opgesteld: De 4e Comp.Lu.Mitr.: de Staf: te Zeist het ie en het3epeloton: bij het H.K.V. te Zeist; het 2e peloton: ten noorden van Rhenen, ter bescherming van artillerie-opstel lingen

NIMH | 1970 | | pagina 158