De Luchtdoelartillerie het 4e peloton: bij de Grebbe, o.m. ter bescherming van de Grebbesluis en de 154e Bt.Lu.A.: bij het H.K.V. te Zeist. De Je Comp.Lu.Mitr.: de Staf: te Maarn het ie peloton: bij de sluis 'de Rode Haan' het 2epeloton: bij de sluis bij Luchtenstein het je peloton: bij de damsluis bij de Potbrug; het 4epeloton: bij het St.K.-II L.K. te Doorn en de 15je Bt.Lu.A.: ten zuiden van het Engelmeer, ter bescherming van artillerie opstellingen. Hierbij zij aangetekend, dat de opstelling van de pelotons, in of bij de frontlijn, was geregeld in overleg met de Cn.-IIe en IVe Divisie. De onderdelen van beide compagnieën, respectievelijk onder bevel van reserve eerste-luitenant G.W.L.H. van Waardt en reserve kapitein W.S. Volkers, waren op 10 mei om 3.15 volledig gevechtsvaardig en openden kort vóór 4.00 het vuur op de vele overvliegende vliegtuigen. De grote vijandelijke activiteit in de lucht verminderde omstreeks 10.00, doch ook na dit tijdstip was er voor de onderdelen nog volop gelegenheid om op vijandelijke vliegtuigen te vuren. Het 2e peloton van de 4e Comp.Lu.Mitr., dat was opgesteld in de onmiddellijke omgeving van de 10e Bt.Lu.A. van de Lvd.Kr. Utrecht/Soesterberg, maakte tussen 13.00 en 14.00 de Stuka-aanval op deze batterij mee, waarbij het vermoede lijk twee vliegtuigen neerschoot. Het peloton leed geen verliezen aan personeel of materieel en verplaatste de stelling in de namiddag naar een terrein, dat 1 500 m noordelijker lag. De vijand viel andere onderdelen van de 4e Comp.Lu.Mitr. niet aan. Vermoedelijk schoot de compagnie deze dag elf vliegtuigen neer. Het ie peloton van de 7e Comp.Lu.Mitr. stond in de morgen van 10 mei zonder dekking op de dijk bij de sluis 'Rode Haan', omdat haar stelling nog niet gereed was. Niettegenstaande het gebrek aan dekking, bleef het personeel op zijn post. Ook de stelling van het 2e peloton was nog niet gereed. Gedurende de vuurpauzes liet de Pel.C. daarom z.g. noodkuilen graven en het vele struikgewas in de omge ving van de opstelling ten dele verwijderen, waardoor een beter zicht werd ver kregen. 's Avonds kwam de stelling gereed en werd betrokken. De stelling van het 3e peloton had het nadeel, dat een bomenrij in haar omgeving stond, die niet alleen het zicht belemmerde, maar tevens het schootsveld ver kleinde. De vijand viel het peloton op deze dag enige malen aan, waarbij de bomenrij hem min of meer een gedekte nadering bood. 689

NIMH | 1970 | | pagina 161