De Luchtdoelartillerie met de telefooncentrale van de G.-II L.K. Over deze centrale hadden tevens de verbindingen gelopen met het 2- en 4.4e Comp.Lu.Mitr., maar deze waren sedert de verplaatsingen van genoemde pelotons verbroken. Een door hem uitgestuurde motorordonnans keerde terug met het bericht, dat het St.K.-II L.K. niet meer ter plaatse was. Hij stelde zich daarna in ver binding met het hoofd van sectie 1-6 van het H.K.V. (sectie luchtdoelartillerie) en lichtte deze terzake in. Dit sectiehoofd stelde luitenant Van Waardt onder zijn rechtstreeks bevel en verstrekte hem kort daarna de opdracht om tegen het inval len van de duisternis met zijn staf, de 154e batterij en het 1- en 3.4e Comp.Lu. Mitr. terug te trekken op Gouda en - bij het aanbreken van de dag van 14 mei - het H.K.V. aldaar te beschermen. Voor wat betreft het 2e en 4e peloton, moest luitenant Van Waardt handelen naar eigen inzicht. Nadat hij orders had gegeven voor de verplaatsing van de onderdelen, die te Zeist waren opgesteld, stuurde hij zijn luitenant-toegevoegd naar het 2e en 4e peloton met de opdracht het bevel over deze pelotons op zich te nemen. Bovendien belast te hij hem met de sprongsgewijze verplaatsing van deze pelotons, ingeval de IVe Divisie zou terugtrekken. Het stelling nemen in het Oostfront van de Vesting Hol land diende te worden geregeld in overleg met de C.-IVe Divisie. De terugtocht van de Staf van het 1- en 3"4e Comp.Lu.Mitr. en van de 154e Bt. Lu.A. verliep door de vele terugtrekkende colonnes op de weg De Bilt-Utrecht maar langzaam, mede door de omstandigheid dat de weg bij het werk Griften- stein en het fort aan de Biltstraat reeds over een grote breedte was afgesloten door versperringen (z.g. asperges). De C.-4e Comp.Lu.Mitr. kwam tijdens de nachte lijke uren met zijn drie onderdelen in Gouda aan. Omdat stellingverkenning ter plaatse door de duisternis niet mogelijk was en de C.-Oostfront Vg.H. - in tegen stelling met wat hun te Zeist was medegedeeld het in stelling komen van de on derdelen niet had voorbereid, bepaalde luitenant Van Waardt de opstelling van de onderdelen aan de hand van een plattegrond van de stad. Bij het aanbreken van de dag van 14 mei stonden de batterij en de beide pelotons in stelling even buiten de oost- en noordoostrand van Gouda, terwijl de C.C. zijn commandopost had gevestigd in de oostrand van deze stad, in de wasserij 'de Pelikaan'. Het 2e en 4e peloton trokken - onder bevel van de luitenant-toegevoegd sprongs gewijze terug en kwamen in stelling aan de west- en zuidwestzijde van IJsselstein. De luitenant meldde zich bij de C.-IVe Divisie te IJsselstein en bracht vervolgens rapport uit bij zijn C.C. te Gouda. Tot aan het neerleggen van de wapens in de namiddag van deze dag, kwam in de opstelling van de onderdelen van de com pagnie geen wijziging meer. Vermoedelijk had de compagnie tijdens de vijf ge- vechtsdagen 23 vliegtuigen neergeschoten. De C.-7e Comp.Lu.Mitr., reserve kapitein W.S. Volkers ontving omstreeks 15.00 692

NIMH | 1970 | | pagina 164