694 De Luchtdoelartillerie ton te verzamelen bij de commandopost te Maarn, waar hij om 18.00 aankwam. Evenals het i-7e Comp.Lu.Mitr., was ook de 157e Bt.Lu.A. voor de uitgestuurde ordonnans onvindbaar. Om 18.00 waren nagenoeg alle onderdelen in de omge ving van de batterij in westelijke richting vertrokken. Omdat de Bt.G. van com mandanten van langs trekkende onderdelen had vernomen, dat zij terugtrokken op het Oostfront van de Vesting Holland en hem tot op genoemd tijdstip daar omtrent geen bevelen van zijn G.G. hadden bereikt, liet hij omstreeks 18.30 zijn batterij marsvaardig maken; de stukken liet hij echter in stelling staan. Toen hij om 19.30 nog steeds geen orders van zijn C.C. had ontvangen, gaf de nog aan wezige C.-io R.I hem opdracht om met zijn batterij op Houten terug te trekken en bij dit dorp in stelling te komen. De Bt.G. gaf gevolg aan dit bevel en mar cheerde om 19.50 af. Nadat zijn batterij bij Houten in stelling was gekomen, zocht en verkreeg hij telefonisch contact met zijn C.G. te Maarn, die hem op droeg om tot nader bevel ter plaatse te blijven. Keren we thans terug naar de commandopost van de C.-7e Comp.Lu.Mitr. Toen kapitein Volkers om 19.00 nog steeds geen nadere orders van de C.-IIe Divisie had ontvangen, stuurde hij een motorordonnans naar het stafkwartier van deze divi sie. De ordonnans rapporteerde bij terugkeer, dat de divisiestaf niet meer ter plaatse was en dat de verschillende wegen nagenoeg alle geblokkeerd waren door colonnes, zodat hij er slechts met moeite 'door' was gekomen. De C.C. besloot na dit bericht om de drie bij zijn commandopost verzamelde pelotons (2-, 3- en 4-70 Comp.Lu.Mitr.) op te stellen op de weg Woudenberg Zeist met de opdracht om bij duisternis terug te trekken op 'De Pan', gelegen aan de straatweg van Utrecht naar Amersfoort, ten noordwesten van Zeist. Daar aangekomen, moesten de drie pelotons zonodig stelling nemen om de terugtrekkende troepen te beschermen. Hij stelde de drie pelotons onder bevel van een van zijn luitenants en bleef zelf in zijn commandopost achter om alsnog nadere bevelen van de C.-IIe Divisie af te wachten. Om 22.00 kwamen er geen troepen meer voorbij. Uitgestuurde motor ordonnansen meldden hem, dat de wegen in de richting Utrecht geheel door troepen waren versperd. Hij nam daarop het besluit ook zijn commandopost naar 'De Pan' te verplaatsen en daar het bevel over de drie pelotons op zich te nemen. Bij 'De Pan' trof hij slechts het 2- en 4~7e Comp.Lu.Mitr. aan; het 3e peloton was door de geweldige drukte op de marswegen van de beide overige pelotons ge scheiden geraakt. Het kwam tenslotte terecht in Harmeien, waar de Pel.C. zich telefonisch met verschillende commandanten in verbinding stelde, teneinde nadere bevelen te verkrijgen. Zodoende kwam hij ook in contact met de C.-Lvd.Kr. Amsterdam. Deze stelde het peloton onder zijn bevel en liet het bij Schiphol in stelling komen. Daar de C.C. van terugtrekkende troepencommandanten vernam, dat het II L.K. in zijn geheel terugtrok op het Oostfront van de Vesting Holland, ging hij met 2-

NIMH | 1970 | | pagina 166