De Luchtdoelartillerie drecht terecht, terwijl het andere deel in Nieuw-Loosdrecht was gebleven. Toen beide delen elkaar hadden gevonden, was het reeds 4.00. Het peloton kwam niet meer bij Nieuw-Loosdrecht in stelling, maar verplaatste zich korte tijd later over Loenen, Maarssen en Vleuten naar Montfoort, waar het stelling nam. De 158e Bt.Lu.A. stond om 3.00 in stelling op 500 m ten zuidwesten van het gemeentehuis van Maartensdijk. Misleid door de duisternis en de mist, was eerst nog een van de stukken bij dit dorp van de marsweg afgeraakt en in een sloot gereden, doch met vereende krachten had men deze tegenslag overwonnen. Om streeks 10.00 marcheerde de batterij af naar Loenen, waar zij 800 m ten westen van dit dorp in stelling kwam. Over Maarssen en Woerden reed de batterij vervolgens omstreeks 14.00 naar Montfoort, waar zij tussen dit dorp en Linschoten een stel ling innam. De G.C. verliet zijn commandopost te Soesterberg eerst om 23.30 en begaf zich over Utrecht naar Montfoort, waar hij zijn commandopost vestigde in het kan toor van een fabriek tussen Montfoort en Oudewater. Dank zij de laaghangende dichte mist gedurende de eerste morgenuren, verliep de terugtocht van de VII Ie Divisie ongestoord en behoefden de vuurmonden en mitrailleurs van de compagnie geen schot te lossen. Omstreeks 18.00 bereikte de C.G. het bericht, dat de wapens moesten worden neergelegd, welk bericht hij ter stond doorgaf aan zijn ondercommandanten. In totaal had de compagnie ver moedelijk vijf vliegtuigen neergeschoten. Ook de C.-3e Comp.Lu.Mitr. heeft kennelijk welomschreven bevelen voor de terugtocht voor zijn compagnie ontvangen. Dit is niet alleen af te leiden uit de marswegen, die de ondercommandanten voor hun terugtocht kregen aangewezen, doch tevens uit het feit dat de 153^ Bt.Lu.A. en het 2~3e G0mp.Lu.M1tr. tussen Hilversum en s-Gravenland bij het aanbreken van de dag in stelling moesten staan om bepaalde terugtrekkende colonnes te beschermen. Na de verplaatsing vestigde de G.G. zijn commandopost aan de oostzijde van Ab coude, terwijl de onderdelen uiteindelijk als volgt in stelling kwamen: het ie peloton: aan de oostzijde van het Merwedekanaal, ten noordwesten van Weesp; het 2epeloton: aan de westzijde van het Merwedekanaal bij Nichtevecht; het ge peloton: aan de oostzijde van het Merwedekanaal, halverwege Baambrugge en Nederhorst den Berg het 4epeloton: aan de oostrand van Muiden en de I53e Bt.Lu.A.: tussen het Merwedekanaal en de Vecht, ten westen van Vree land. De compagnie had in deze opstelling de opdracht met de luchtdoelbestrijdings- 699

NIMH | 1970 | | pagina 171