De Luchtdoelartillerie rik, gelegen op de zuidelijke Rijnoever ten zuidwesten van Amerongen. In de loop van de morgen van 11 mei was de groepering van de onderdelen dus als volgt de St.-6e Comp.Lu.Mitr.: te Maurik; het ie peloton en de 156e Bt.Lu.A.: bij de schipbrug te Tiel en het 2epeloton: bij de schipbrug te Zennewijnen. Het 2e peloton vervulde haar beschermende taak bij de schipbrug te Zennewijnen tot omstreeks 13.00 en ontving toen bevel af te marcheren naar de pontonbrug bij Eek en Wiel (ten zuiden van Amerongen) en in stelling te komen in de uiter waarden op de noordelijke Rijnoever. Even vóór de schipbrug bij Tiel werd weggenomen (plm. 12.00), ontving het ie peloton het bevel om de Waal ter plaatse te overschrijden en in stelling te komen bij het 2e peloton. Om 14.00 was het van stelling verwisseld, zodat de schipbrug bij Eek en Wiel van genoemd tijdstip af door twee pelotons tegen luchtaanvallen werd beschermd. Toen de schipbrug bij Tiel was opgebroken, ontving de C.-i56e Bt.Lu.A. om 12.30 het bevel om af te marcheren naar Rijswijk (ten zuiden van Wijk bij Duur stede). Op de zuidelijke Rijnoever, halverwege tussen Wijk bij Duurstede en Rijswijk, kwam de batterij omstreeks 16.00 in stelling, met de opdracht om de veerdienst bij eerstgenoemde plaats te beschermen. De resultaten op deze dag waren mede door de verschillende verplaatsingen ge ringer dan op 10 mei. In haar oude opstelling bij Puiflijk schoot de batterij nog twee vliegtuigen neer. Bij Tiel en Rijswijk had zij geen succes, wat vooral te wijten was aan het feit, dat de vijandelijke vliegtuigen vrij hoog vlogen. Beide pelotons schoten eveneens elk twee vliegtuigen neer. Op 12 mei kwam in de opstelling van de luchtdoelbestrijdingsmiddelen van Brig. B geen wijziging. Omstreeks het middaguur schoot de 156e Bt.Lu.A. twee vlieg tuigen brandend neer, doch de beide pelotons kwamen nauwelijks tot vuren, om dat de vijandelijke vliegtuigen buiten hun vuurbereik bleven. Op 13 mei bleven de onderdelen tot omstreeks 15.00 ter plaatse. Op dit tijdstip ontving de G.C. van de C.-Brig.B de opdracht de staf van de compagnie, alsmede de 156e Bt.Lu.A. te verplaatsen naar de noordelijke Rijnoever, respectievelijk naar Amerongen en Wijk bij Duurstede. Deze verplaatsingen bleken achteraf de inleiding te zijn tot het terugtrekken van de compagnie op Vreeswijk, waar in verband met de terugtocht van het Veldleger op het Oostfront van de Vesting Holland - het St.K. van de Brig.B zou worden gevestigd. De C.-Brig. B zou daar worden belast met de verdediging van het noordelijke Lek-acces. 702

NIMH | 1970 | | pagina 174