De Luchtdoelartillerie Toen de staf van de compagnie, die - zoals bekend - nog steeds te Maurik ver- verblijf hield, zich via de pontonbrug bij Eek en Wiel naar de noordelijke Rijn oever wilde verplaatsen, bleek deze brug reeds te zijn weggenomen, zodat de staf- evenals trouwens de 156e Bt.Lu.A. - gebruik moest maken van het pontveer bij Wijk bij Duurstede. Nog vóór de staf haar standplaats had verlaten, ontving de C.G. van de C.-Brig. B de opdracht het ie en het 2e peloton te laten terugtrekken op Vreeswijk. Op grond van deze opdracht gaf hij de beide pelotonscommandanten bevel via Amerongen terug te trekken op Wijk bij Duurstede en aldaar een afwachtings- opstelling in te nemen. De G.C. had dus kennelijk het voornemen om met zijn staf, de beide pelotons en de 156e Bt.Lu.A. als één geheel terug te gaan op Vrees wijk. Inmiddels was de 156e Bt.Lu.A. omstreeks 16.00 van oever verwisseld en 500 m ten zuidwesten van Wijk bij Duurstede in stelling gekomen. Tot het invallen van de duisternis zou de batterij ter plaatse blijven, ter bescherming van de terug trekkende colonnes. De C.C. vestigde zijn commandopost bij de batterij en stuur de omstreeks 17.00 zijn staf met de goederen- en keukentrein naar Vreeswijk. Het ie en het 2e peloton ondervonden tijdens hun verplaatsing van Eek en Wiel via Amerongen naar Wijk bij Duurstede tussen laatstgenoemde twee plaatsen zo veel oponthoud, dat zij eerst tegen het invallen van de duisternis te Wijk bij Duur stede arriveerden, waarna zij door de G.G. onmiddellijk werden doorgezonden naar Vreeswijk. Toen de duisternis was ingevallen, verplaatste de C.G. zich met zijn staf en de 156e Bt.Lu.A. - via de noordelijke Lekdijk - naar Vreeswijk. Deze verplaatsing nam de gehele nacht in beslag, omdat de gevolgde marsweg ver stopt was met terugtrekkende troepen. De resultaten van het vuur van de batterij en de beide pelotons waren op 13 mei slechts matig, vooral tengevolge van de betrekkelijk geringe vijandelijke luchtac- tiviteit. De opdracht, die de G.G. in de vroege morgen van 14 mei van de C.-Brig. B ont ving, hield de bescherming van Vreeswijk in. Na verkenning van verschillende stellingterreinen, kwam het ie peloton bij de Lekdijk in stelling, onmiddellijk ten westen van genoemde plaats, en het 2e peloton, alsmede de 156e Bt.Lu.A., aan de noordzijde van Vreeswijk. De G.C. vestigde zijn staf en commandopost te Vreeswijk. Deze opstellingen waren tussen 4.00 en 5.00 ingenomen. Tot de capitulatie vuurden de drie onderdelen nog regelmatig op overvliegende vliegtuigen, ofschoon deze vrij hoog vlogen. In de morgenuren werden twee vliegtuigen tot landen gedwongen, terwijl in de namiddag drie bommenwerpers zodanig werden getroffen, dat zij - na zich eerst van hun bommenlast te hebben ontdaan - eveneens een noodlanding moesten maken. 703

NIMH | 1970 | | pagina 175