De Luchtdoelartillerie onder vuur worden genomen, nadat de afgeworpen bommen hun moordend en vernielend werk reeds hadden gedaan. De gehele dag vuurden de drie onderdelen op binnen vuurbereik komende vlieg tuigen, wat tot gevolg had dat de 151e Bt.Lu.A. enige keren door vliegtuigen met de boordwapens werd aangevallen. Dit dwong de Bt.C. tenslotte de opstellings plaats van de batterij 200 m te verplaatsen, waarbij hij de oude opstellingsplaats als schijnbatterij liet voortbestaan. De beide pelotons verschoten op deze dag 3 400 bg. patronen, terwijl de batterij 600 projectielen afvuurde. De C.C. zond daarom 's avonds een van zijn officieren met enig toegevoegd personeel naar Halfweg om aanvulling van de munitie op te halen. Op 11 mei keerde deze officier om 11.00 bij de compagnie terug met 9 000 bg.patronen voor 2 tl. en 1 800 bg.patronen voor 4 tl., alsmede met twee stukken 2 tl., die werden ingedeeld bij het 2e peloton. Op 11 mei en de volgende gevechtsdagen werd slechts sporadisch vuur afgegeven. Het vrij grote aantal rond 's-Gravenhage opgestelde luchtdoelbestrijdingsmid delen was ongetwijfeld de reden, dat de vijandelijke vliegtuigen de stad zoveel mogelijk ontweken, dan wel op zeer grote hoogte vlogen. Het is uit het hiervoor onder c, ad. 6 bij de Lvd.Kr. Rotterdam/'s-Gravenhage gestelde reeds bekend, dat de C.C. op 13 mei het ie peloton ter beschikking moest stellen van majoor D. de Leeuw voor de vorming van de Lvd.Gr. Hoek van Hol land. Dit peloton vertrok daartoe op genoemde datum om 11.00. Voor de G.G. en zijn batterij en peloton kwam aan de gevechtsacties een einde, toen hij door de radio het bericht ontving, dat de Nederlandse strijdkrachten, met uitzondering van die in Zeeland, de wapens moesten neerleggen. In de vroege morgen van 10 mei was de II Ie Div. gelegerd in het rayon Sant poort - Haarlem - Heemstede - Hillegom - Lisse - Sassenheim - Ruigenhoek - Aardenhout Bloemendaal - Santpoort. Met uitzondering van o.m. de 2e Comp.Lu.Mitr. was de divisie niet gevechtsge- reed. De orders daartoe werden kort na 4.00 gegeven en in verband met de vij andelijke luchtlandingen bij en op het vliegveld Valkenburg ontving de D.C. van ongeveer 6.00 af verschillende bevelen van de C.-I L.K., om zijn divisie in zuide lijke richting te verplaatsen. De drie pelotons hadden reeds vroeg het vuur geopend op binnen schootsbereik komende vijandelijke vliegtuigen, terwijl onmiddellijk maatregelen werden ge nomen om de stukken en mitrailleurs van dekkingen te voorzien. Veel vliegtuigen kwamen er echter niet binnen schootsbereik van de pelotons. Dit blijkt uit het feit dat zij tezamen slechts 132 bg. patronen verbruikten, terwijl de 52e Bt.Lu.A. er 82 verschoot. 707

NIMH | 1970 | | pagina 181