De Luchtdoelartillerie ad c Het 73e en het 74e Pel.Lu.Mitr. maakten deel uit van de havenverdediging van Vlissingen; hun commandant stond echter onder rechtstreeks bevel van de C.Z. Het 73e peloton was opgesteld op het dak van een kantoorgebouw van de Mij. 'Zeeland', gelegen aan de westzijde van de Eerste Binnenhaven. De vier mitrs. stonden ongedekt in stelling, omdat de lichte dakconstructie het aanbrengen van dekkingen in de vorm van zandzakken e.d. niet toeliet. Luitenant Krijger had zijn commandopost in het kantoorgebouw. Het 74e peloton stond in stelling op de westelijke havendam. De vier mitrail leurs en het bedieningspersoneel waren opgesteld in 'kuilen'. De pelotonscom mandant had telefonische verbinding met de luitenant Krijger. De pelotons had den tot opdracht, het havencomplex te beschermen tegen luchtaanvallen. Zoals uit het kaartje S in de tekst blijkt, werd het havengebied, meer in het bij zonder de toegang tot de Buitenhaven, verdedigd door twee secties van 1-II-38 R.I., versterkt met zes zw.mitrs. van dit bataljon. Het geheel stond onder de be velen van de C.-1-II-38 R.I., reserve kapitein P.A. Geelhoedt, wiens commando post was gevestigd in het abattoir, 300 m ten noorden van de Buitenhaven. De z.g. Havenbatterij (3 kanonnen van 7 L 40) van de kustartillerie stond opgesteld bij het voormalig fort 'De Ruyter'. Twee kanons van 3.7 cm van de Koninklijke Marine stonden opgesteld bij de dub bele schutsluis ten zuiden van het station en twee lichte, alsmede één zw.mitr. op de westelijke havendam. De twee vuurmonden bestreken de toegang tot de buiten haven. ad d Het 76e Pel.Lu.Mitr. stond ten zuiden van Veere, tussen de kunstweg van genoemd stadje naar de schutsluizen en de westelijke oever van het kanaal door Walcheren, ter hoogte van de z.g. voetbrug. De vier mitrs. waren opgesteld in met hout beklede 'kuilen'. Het peloton had tot taak het marinevliegkamp, het mijnenmagazijn en de kanaalsluizen te beschermen tegen luchtaanvallen. In de dijk waren ter plaatse munitienissen aangebracht. Het personeel was gelegerd in een woning van de Rijkswaterstaat; de pelotonscommandant had de beschik king over het telefoontoestel in de sluiswachterswoning. De commandant van het marinevliegkamp beschikte nog over drie 20 mm His- pano Suiza kanons en één vliegtuigmitrailleur van 7.9 mm. Deze stonden opgesteld op het westelijke kanaalhoofd en waren mede bestemd voor de luchtverdediging van het marinecomplex. Voorts bevond zich te Veere nog het z.g. detachement Veere. Het bestond uit twee secties van 4-Ie Mar.Bat. en had tot taak ter plaatse de kust te verdedigen. ad e De 2e Zelfstandige Sectie Zoeklichten tl. was in de avond van 9 mei als volgt opgesteld 712

NIMH | 1970 | | pagina 186