De Luchtdoel artillerie opgesteld geweest, in de loop van de nacht met onbekende bestemming was ver trokken. Omstreeks 11.00 voerden Duitse vliegtuigen opnieuw aanvallen uit op de Vlis- singse haven. De aanwezige Franse en Britse oorlogbodems openden een hevig afweervuur, terwijl ook geallieerde jachttoestellen op het toneel verschenen. Zo wel de stad als het havencomplex liepen veel schade op. De Nederlandse vrachtboot 'Stella', de olieboot 'Ulfer', het hospitaalschip 'Luc- tor et Emergo', alsmede de oude kanonneerboot 'Bulgia' gingen ten onder, ter wijl twee provinciale boten averij opliepen. Het haven- en kraanpersoneel vlucht te, zodat ernstige stagnatie ontstond bij het lossen der schepen. Toen er ook bommen vielen op het spoorwegstation raakte het personeel van de opgestelde sectie van de havenverdediging in paniek en vluchtte in noordelijke richting. De sectie kon tenslotte weer worden verzameld en keerde in de nacht van 12 op 13 mei terug in zijn oorspronkelijke opstelling. Het personeel van het 73e en het 74e Pel.Lu.Mitr. beleefde deze dag benauwde ogenblikken als gevolg van de bombardementen. Bij het 76e Pel.Lu.Mitr. was op 12 mei weinig vijandelijke luchtactiviteit. Om streeks 14.00 bombardeerden enige He 111 vliegtuigen van plm. 2 000 m hoogte drie oude watervliegtuigen, die men ter misleiding in de Zandkreek had ver ankerd. Luitenant Willemse beëindigde om 3.30 het zoeklichtbedrijf en trof voor de be veiliging en het rusten dezelfde regeling als op de vorige dag. De stemming bij het personeel van de staf was als gevolg van de zware bombardementen op Vlis- singen zeer gedrukt. Om 20.15 waren de vier zoeklichten weer bedrijfsklaar. Hoewel de vijand op 13 mei in de lucht minder actief was dan de vorige dag, ver schenen toch regelmatig Duitse vliegtuigen in de omgeving van de 16e Bt.Lu.A. Zij werden, voor zover zij binnen schootsbereik kwamen, prompt onder vuur ge nomen. Kapitein Broekman betrachtte echter wel de grootste zuinigheid met de munitie, aangezien hij vrijwel geen hoop meer had op tijdige aanvulling van zijn voorraad. Ook op deze dag werden Britse Blenheims waargenomen, die Duitse toestellen najaagden. Aan het einde van de 13e mei beschikte de batterij nog over 529 bg's. Uit een laaghangend wolkendek doken omstreeks 10.00 drie He 111 vliegtuigen op de 109e Bt.Lu.A. De toestellen vlogen bij toerbeurt herhaalde malen laag over de batterij opstelling en bestookten deze met scherfbommen van 50 kg. Nadat zij hun bommenvoorraad hadden afgeworpen, beschoten zij de batterij met hun mi trailleurs. De bezetting beantwoordde de aanvallen met stukkenvuur en vuurde met de beide beschikbare mitrailleurs, waarvan er één echter spoedig uitviel. Dank zij de aarden 720

NIMH | 1970 | | pagina 194