De Luchtdoelartillerie rugtrokken op Oostkapelle, terwijl op het marinevliegkamp de witte vlag werd gehesen. De Franse onderdelen bij de Zandkreek bleven op hun post en bestempel den dit lafhartig optreden als verraad. De naar Oostkapelle uitgeweken troepen werden door de C.-Ie Marine Bat. teruggezonden en bezetten om 16.00 weer hun oude opstellingen. Het uitsteken van de witte vlag ook op andere plaatsen, bleek te berusten op een betreurenswaardig misverstand tussen de C.-Ie Marine Bat. en de algemene commandant van de troepen, die uit de Peelstelling waren terugge trokken. In de loop van de namiddag wierpen vijandelijke vliegtuigen opnieuw bommen in de omgeving van Veere. Omstreeks 18.50 kwam van de C.-Ie Marine Bat. het bericht, dat de strijd was gestaakt. Vaandrig Van Liere, die niet op de hoogte was van de algemene toestand in de andere delen van Walcheren, trachtte met zijn personeel in de nacht van 17 op 18 mei met een door de Peeltroepen achtergelaten vrachtauto om de west naar Vlissingen te ontkomen. Hij hoopte daar scheepsgelegenheid te vinden naar Breskens. Het behoeft geen betoog, dat ook dit plan op niets uitliep. De meege voerde wapens verdwenen bij Serooskerke in het water. De zoeklichten beëindigden op 17 mei hun bedrijf om 3.00. De berichten, die in de loop van de morgen binnenkwamen, waren zeer verontrustend. De vijand lag voor de Sloedam. Luitenant Willemse besefte, dat de toestand voor de zoeklichten onhoudbaar zou worden, zodra de vijand de Sloedam zou hebben overschreden. Hij gaf daarom om 13.00 bevel, dat al het personeel - slechts voorzien van het hoogst noodzakelijke - zich 9 km ten noordwesten van Middelburg te Aagte- kerke moest verzamelen bij een tot S.V.P. bestemde boerderij. In de loop van de dag zag de luitenant, hoe terugtrekkende Franse colonnes tussen Middelburg en Vlissingen verschillende malen uit de lucht werden gebombardeerd. Ook zoek licht no. 2 onderging een bomaanval, terwijl zoeklicht no. 3 werd gemitrailleerd. Zoeklicht no. 4 werd door verschillende bommen getroffen en volkomen vernield. Het besluit tot terugtrekken op Aagtekerke nam luitenant Willemse op eigen initiatief, aangezien op het Commando Zeeland om 13.00 geen enkele officier meer was te bereiken. In de loop van de avond vernam hij, dat de strijd was ge staakt en de wapens moesten worden neergelegd. Korte nabeschouwing In de eerste plaats dient te worden gesteld, dat het luchtdoelbestrijdingsarsenaal, waarover de C.Z. beschikte, weinig te betekenen had. Van de twee luchtdoel batterijen kon slechts de 16e Bt.Lu.A. als modern worden aangemerkt. De ioge Bt.Lu.A., alsmede de drie pelotons lu.mitr. waren uitgerust met verouderd ma- 730

NIMH | 1970 | | pagina 204