737 De Luchtdoelartillerie gelegen boerderijen gehuisvest en werd voorts een aanvang gemaakt met de bouw van schuilplaatsen. Het personeel van de 21e Bt.Lu.A. onder bevel van reserve eerste-luitenant J.A.A. Harmse, en het personeel van het 2e Pel.Lu.Mitr., onder bevel van vaandrig A.Th. Fritschi, had in de Wieringermeer een heel wat rustiger dag gehad dan het perso neel van de overige luchtdoelbestrijdingsmiddelen. De aanwezigheid van de twee hulpvliegvelden in deze polder was de vijand blijkbaar niet bekend, althans hij deed geen enkele rechtstreekse aanval en de batterij kon zich dan ook beperken tot het afgeven van een enkele vuurstoot op overkomende vliegtuigen. Gedurende de nacht werd de Lvd.Gr. versterkt met een peloton 2 tl. no. 1, be staande uit drie stukken. Het was de Afd. Leeuwarden van het V.L.K. Lad., die op 1 o mei op de Afd. Zaanstreek van dit landstormkorps te Wormerveer was terug getrokken. Na aldaar gereorganiseerd te zijn en onder de bevelen te zijn gesteld van reserve eerste-luitenant G.J. Vis, marcheerde de afdeling om 22.30 uit Wor merveer af en meldde zich op 11 mei om 3 3bij de detachementscommandant te Den Oever. Omdat de Afd.C. opdracht had ontvangen zich te melden bij de C.- 21e Bt.Lu.A., wiens stellingterrein bij niemand in de omgeving bekend was, ging hij op een motorrijwiel op verkenning uit. Na veel vragen en zoeken vond hij de batterij tenslotte en kwam daarna met zijn peloton op 11 mei om 14.30 in stelling op perceel 22 aan de Wierweg, ten noorden van het hulpvliegveld Wieringermeer. Op 11 mei verkeerden de batterijen en pelotons om 3.00 in de hoogste graad van paraatheid. Gedurende de morgenuren nam de 101e Bt.Lu.A., onder bevel van reserve eerste-luitenant J.W.A. Oosterbaan, enkele zeer hoog vliegende vlieg tuigen onder vuur. Om 13.50 viel de vijand het vliegkamp De Mok aan, waarbij de batterij opnieuw gelegenheid tot vuren kreeg. Voor de ie en de 2e Bt.Lu.A. bleven de aanvallers buiten vuurbereik. Om 14.00 kwamen verschillende laag vliegende vliegtuigen over het vliegkamp De Kooy. De ie en de 2e Bt.Lu.A. gaven daarop stukkenvuur af, terwijl de mitrs. van deze twee batterijen eveneens het vuur openden. Aangezien het vliegkamp werd ontruimd, ontving de C.-ie Bt.Lu.A. in de loop van de dag van de C.-Lvd.Gr. de opdracht om gedurende de duisternis de batterij te verplaatsen naar een stellingterrein, ongeveer 1 km ten oosten van Huisduinen. Kapitein Westra liet de nieuwe opstelling inrichten en begon om 22.00 met de ver plaatsing van zijn batterij. Op 12 mei was zij om 4.00 gereed tot vuren. Omstreeks 17.20 passeerden zes D XVII vliegtuigen op lage hoogte Den Helder. Zij waren op weg van het vliegpark De Vlijt op Texel naar het vliegpark Buik-

NIMH | 1970 | | pagina 211