738 De Luchtdoelartillerie sloot. Door bij het vliegkamp De Mok en bij Den Helder opgestelde mitrs. werden zij helaas beschoten, wat tot gevolg had dat een van de vliegtuigen een nood landing maakte in de Balgzandpolder en een tweede op het vliegkamp De Kooy. De beide vliegers bleven gelukkig ongedeerd1. In de morgenuren van de 12e mei bleef het betrekkelijk rustig. De G.-ie Bt.Lu.A. kreeg daardoor gelegenheid de dekkingen rond zijn stukken en zijn vuurleidings- groep af te bouwen. De 101e Bt.Lu.A. opende enige malen het vuur op over komende hoog vliegende vliegtuigen, doch haar commandant ontving om 10.00 van de C.-Lvd.Gr. de aanwijzing om de uiterste zuinigheid met munitie te be trachten. Toen de C.-Lvd.Gr. uit Halfweg de munitie voor zijn 7.5 cm batterijen had laten aanvullen, was hem namelijk medegedeeld dat de voorraad munitie voor zijn 10 cm batterij maar in geringe hoeveelheid aanwezig was. Om 14.00 werd het vliegkamp De Kooy opnieuw door jachtvliegtuigen aange vallen, waarbij de 2e Bt.Lu.A. onmiddellijk stukkenvuur afgaf en ook de 101e Bt. Lu.A. en het 4e Pel.Lu.Mitr. in actie kwamen. Door het verloren gaan van de beide noordelijke provincies en de terugtocht van de troepen uit de Wonsstelling2 in de vroege middag van 12 mei, werd de belang stelling van het stellingcommando vanzelfsprekend meer gericht op de Afsluitdijk, die de belangrijkste toegangsweg uit het oosten tot de stelling was. Mede op ad vies van de C.-Lvd.Gr. besloot de stellingcommandant dan ook om de detache menten Kornwerderzand en Den Oever te versterken met de luchtdoelbestrij dingsmiddelen, die tot dat moment in de Wieringermeer stonden opgesteld. Daartoe ontvingen de C.-2ie Bt.Lu.A. en de C.-2e Pel.Lu.Mitr. omstreeks 15.00 opdracht een nieuwe stelling in te nemen bij Vatrop, gelegen op Wieringen op ongeveer 500 m ten noordwesten van Oosterland3. Tijdens het in stelling komen van de 21e Bt.Lu.A. moest het 2e Pel.Lu.Mitr. het stellingnemen beveiligen. Tegen het invallen van de duisternis stond de batterij in stelling en ontving de C.-2e Pel.Lu.Mitr. opdracht zijn onderdeel weer marsvaardig te maken en zich te melden bij de C.-Det. Kornwerderzand, kapitein G.F.J. Boers. 1 C.-vliegpark Texel heeft vóór het vertrek van de zes vliegtuigen het H.L.B. Amsterdam de bij zonderheden van de vlucht bericht. Het personeel van het V.L.K.Lwd. was echter niet belast met het waarschuwen van de commandanten boven wier onderdeel door eigen vliegtuigen zou worden gevlogen. Om beschieting bij Den Helder te voorkomen had genoemde vliegparkcommandant de C.-Lvd.Gr. moeten inlichten. 2 Deze stelling, genoemd naar het Dorpje Wons, dekte de toegang tot de Afsluitdijk vanuit Fries land. 3 Tijdens de mobilisatiemaanden had de ie Bt.Lu.A. hier enige tijd in een neutraliteitsopstelling gestaan.

NIMH | 1970 | | pagina 212