De Luchtdoelartillerie De G. van het peloton 2 tl. (Lad. Leeuwarden), had van de C.-Lvd.Gr. reeds 's morgens om 9.00 van de mogelijkheid van deze stellingveranderingen vernomen. Toen was hem reeds opgedragen in zodanig geval tevens de nabij verdediging van het hulpvliegveld voor zijn rekening te nemen. Om 17.00 ontving hij van de C.- Lvd.Gr. echter de opdracht om na het invallen van de duisternis zijn peloton naar Kornwerderzand te verplaatsen en zich ter plaatse bij kapitein Boers te melden. Om 22.30 marcheerde hij met zijn peloton naar Kornwerderzand af. Voorts werd de Lvd.Gr. opnieuw versterkt met een peloton 2 tl. no. 1, afkomstig van het Depot Luchtdoelartillerie1. Omstreeks 15.30 ontving de commandant dit peloton, adjudant-onderofficier J.J. Huigen, de opdracht zich bij de C.-2ie Bt.Lu.A. te melden. Laat in de avond bereikte hij met zijn peloton de batterij, waarbij het in stelling kwam, o.m. met het doel deze batterij tegen aanvallen van laag vliegende vijandelijke vliegtuigen te beschermen. Het peloton 2 tl. van het V.L.K. Lad. kwam op 13 mei omstreeks 1.00 te Korn werderzand aan2. Aan de Pel.C. werd, zo goed en zo kwaad als dat bij duisternis mogelijk was, de situatie ter plaatse uiteengezet en hem werd een terrein aange wezen, dat mogelijkerwijs als stellingterrein voor de drie kanonnen geschikt zou zijn. Dit terrein lag in de voorste (eerste) verdedigingslinie3. Wegens de duisternis en door de aanwezigheid van loopgraven en prikkeldraad, nam het in stelling komen nogal veel tijd in beslag. Het personeel dat de twee voorafgaande nachten weinig nachtrust had genoten, ontving echter spontaan veel medewerking van de commandant en het personeel van het detachement. Het is niet in de laatste plaats aan die verleende hulp te danken, dat het peloton om 7.00 niet alleen ge reed was om te vuren, doch dat ook de stukken op dat tijdstip voldoende waren ingegraven en de opstellingen door zandzakken waren beschermd. Intussen was het 2e Pel.Lu.Mitr. in de tweede verdedigingslinie in stelling gekomen. Omstreeks 8.30 verschenen de eerst vijandelijke vliegtuigen. Het bleken jacht vliegtuigen te zijn, die met hun boordwapens regelmatig en uit verschillende richtingen, de opstellingen aanvielen. Het peloton 2 tl. en het 2e Pel.Lu.Mitr. openden onmiddellijk het vuur op de aanvallers. Terwijl de vliegtuigen op hen 'staken', bleven de schutters met bewonderenswaardige moed doorvuren. Dank zij dit stugge standhouden werd het pleit gewonnen. De vliegtuigen kwamen nadien nog slechts op grote hoogte overvliegen en vermeden angstvallig de kaze matten. Een handicap voor de bedieningen van de 2 cm vuurmonden was het 1 Vermoedelijk beschikte het peloton over drie vuurmonden. 2 'De verdedigingswerken aan het Kornwerderzand gedurende de oorlogsdagen', door Q.J. Ham, Militaire Spectator mei 1941. 2 De kazematten waren in de diepte, in twee linies aangelegd. 739

NIMH | 1970 | | pagina 213