De Luchtdoelartillerie fijne zand van de beschermende omwalling, dat het sluitmechanisme veront reinigde en daardoor storingen veroorzaakte, 's Middags om ongeveer 15.00 ont ving het peloton de zo noodzakelijke aanvulling van munitie. Op last van de C.-Lvd.Gr. had een van zijn officieren te Halfweg acht kisten munitie opgehaald, die hij op genoemd tijdstip afleverde. Omstreeks 17.00 werden de opstellingen plotseling door vijandelijke artillerie beschoten. Vooral het peloton 2 tl. moest het ontgelden. De granaatscherven sloegen in de onmiddellijke omgeving in en het was aanvankelijk niet moge lijk om de stukken te demonteren en in veiligheid te brengen. Later, tijdens een vuurpauze, gelukte dit beter. Intussen was toen reeds een affuit vernield, waardoor één vuurmond uitviel. Ook twee vizierinrichtingen waren on klaar geraakt. Na 22.00 hield het artillerievuren op. De beide pelotons hadden Js morgens vermoedelijk drie aanvallers neergeschoten. De 21e Bt.Lu.A. en het bij haar opgestelde peloton van 2 tl. moesten op 13 mei verschillende malen het vuur openen op overvliegende vliegtuigen. Om ongeveer 15.00 vielen vier Me 109 vliegtuigen de beide opstellingen aan, zonder echter re sultaat te boeken. Om 18.00 verstrekte G.-Stg. Den Helder een schriftelijk bevel aan de C.-Lvd.Gr. om de batterij en het peloton een nieuwe opstelling te laten innemen in de omgeving van het stoomgemaal Leemans, waardoor het verde digingscomplex Den Oever, de sluizen en het dorp Den Oever beter verdedigd zouden kunnen worden. Verschillende malen kwamen er op onregelmatige tijdstippen doelen binnen vuurbereik van de drie batterijen en de drie pelotons in de 'Kop van Noord-Hol land', waarop deze dan het vuur openden. Er was hier de gehele dag een ge sloten wolkendek, dat op ongeveer 1 000 m hoogte hing. Dit dwong de vijand weliswaar op lagere hoogten te vliegen, maar de bewolking bood hem tevens de gelegenheid om zich desgewenst tijdig aan de beschieting te onttrekken door in de wolken te verdwijnen. Op deze dag nam men ook tweemaal vier Engelse Bristol Blenheim vliegtuigen waar, waarop bij vergissing door enkele onderdelen werd geschoten. Op 14 mei begon de vijand omstreeks 8.30 opnieuw Kornwerderzand met zijn artillerie te bestoken. Dit artillerievuur werd echter tot zwijgen gebracht door het vuur van de drie 15 cm kanons van Hr.Ms. 'Johan Maurits van Nassau', die daar toe ligplaats had gekozen in het oostelijk deel van de Texelstroom. De vijande lijke tegenactie bleef niet uit. 's Middags omstreeks 15.00 hoorde men het zware motorgeronk van vliegtuigen, die men echter niet kon waarnemen. Hoewel het een mooie zonnige dag was, was het op dat tijdstip heiïg. Plotseling ontwaarde men een klein aantal Ju 87 vliegtuigen (Stuka's), die op de opstellingen doken. 740

NIMH | 1970 | | pagina 214