743 De Luchtdoelartillerie commandanten zelf de zijdelingse richting bepalen. Deze primitieve wijze van vuren accentueert de zwakte van de luchtverdediging nog eens extra. Dat de batterij toch nog vrij goed schoot en successen heeft geboekt, pleit ongetwijfeld alleen maar voor de energie en de goede geest van het personeel. Na de capitu latie vernam men uit de mond van Duitse vliegerofficieren, dat de batterij na de ioe mei spoedig bij hen bekend was geworden als de 'Luftbesen'. De bescherming van de beide hulpvliegvelden in de Wieringermeer met één moderne 7.5 cm batterij, het 2e Pel.Lu.Mitr. en op 11 mei versterkt met een peloton van drie 2 cm vuurmonden, was vergeleken met de bescherming van de marinebasis - derhalve beter verzekerd. Het was dan ook logisch dat de stel lingcommandant deze middelen uit de Wieringermeer naar de Afsluitdijk ver plaatste, toen het hem noodzakelijk voorkwam deze dijk met luchtdoelbestrijdings middelen te versterken. Aan deze middelen voegde hij later nog het hem uit het Depot Luchtdoelartillerie ter beschikking gestelde peloton 2 tl. toe, zodat vanaf 13 mei op of bij de Afsluitdijk, behalve de 21e Bt.Lu.A. en het 2e Pel.Lu. Mitr., nog twee pelotons 2 tl. waren opgesteld. De dappere, onverschrokken houding van de beide pelotons op Kornwerder- zand op 13 en 14 mei spreekt wel het meest tot de verbeelding1. Na de capitulatie sprak de C.-Det. Kornwerderzand het personeel toe en dankte het, mede namens de stellingcommandant, voor zijn grote plichtsbetrachting. Vermoedelijk hebben de gezamenlijke middelen van de Lvd.Gr. negentien vlieg tuigen neergeschoten. VI DE GEVECHTSHANDELINGEN VAN DE LUCHTDOELBE STRIJDINGSMIDDELEN, DIE WAREN OPGESTELD IN ZUID LIMBURG Het gezagsgebied van de Territoriale Bevelhebber in Zuid-Limburg (T.B.Z.L.) omvatte het deel van de provincie Limburg, dat gelegen was ten zuiden van de lijn: Maasbracht Montfoort - grenspaal 349. Voor de verdediging van dit ge bied beschikte de T.B.Z.L., luitenant-kolonel A. Covers, slechts over ongeveer vijf en een half bataljon infanterie en enige kleine onderdelen van andere wapens, waaronder de 110e Bt.Lu.A. en het 42e Pel.Lu.Mitr. De T.B.Z.L. stond onder rechtstreeks bevel van de O.L.Z. en had zijn stafkwar tier en commandopost te Maastricht gevestigd. 1 H.M. de Koningin eerde deze dappere luchtdoelartilleristen door na de oorlog een der nieuw opgerichte regimenten luchtdoelartillerie de naam 'Kornwerderzand te verlenen.

NIMH | 1970 | | pagina 217