745 De Luchtdoelartillerie wachten, die evenzovele toegangen tot de Wilhelmina- en de Sint Servaesbrug afsloten, alsmede uit het 42e Pel.Lu.Mitr. (vier mitrs. M.25). Dit peloton stond opgesteld te Maastricht, onmiddellijk ten noorden van de oostelijke oprit van de Wilhelminabrug, derhalve aan de z.g. Wijkse kant. Pelotonscommandant was vaandrig H. Kronenburg. Het binnenste bruggenhoofd stond onder bevel van de C.-2-13 G.B., die zijn commandopost had gevestigd op de St. Servaesbrug. Afgescheiden van de orders terzake van de paraatheid, die de G.-Lvd. namens de O.L.Z. voor alle luchtverdedigingsorganen had gegeven, was door laatstgenoemde op 9 mei om 23.15 bepaald, dat van 10 mei af - aanvangende te 3.00 - de vol ledige graad van strijdvaardigheid in acht diende te worden genomen. Hoe laat dit bevel door de T.B.Z.L. aan zijn verschillende ondercommandanten werd doorgegeven, is niet meer bekend, doch een feit was dat de uoe Bt.Lu.A. en het 42e Pel.Lu.Mitr. in de vroege morgen van 10 mei om 3.00 volledig paraat waren. Het wekt bevreemding, dat de 110e Bt.Lu.A. zover naar het oosten was opge steld. Zij stond 8 km verwijderd van de bruggen over de Maas bij Maastricht en werd in front slechts gedekt door twee zeer zwakke infanterie-echelons. Verder bevonden zich in de omgeving van haar opstellingsplaats geen objecten, die van zodanig militaire betekenis waren, dat zij in aanmerking kwamen om tegen luchtaanvallen te worden verdedigd. Men zou kunnen aanvoeren, dat de batterij op de aanvliegroute 'oost-west' naar genoemde bruggen stond opgesteld, maar waarom zou een vijand bruggen ver nielen, die van groot belang waren voor zijn verdere opmars? Indien het, zoals wordt vermoed, in dit geval om een z.g. neutraliteitsopstelling1 ging, rijst de vraag waarom de batterij dan niet op 9 mei, toen de toestand be paald verontrustend was, meer naar het westen werd verplaatst. Enige dagen vóór 10 mei had de T.B.Z.L. kapitein Steur een nieuwe opstellings plaats aangewezen binnen het buitenste bruggenhoofd Maastricht, welke op stelling echter eerst na bekomen opdracht mocht worden ingenomen. In de nieuwe opstelling zou de batterij echter uitsluitend tegen landdoelen moeten op treden, meer in het bijzonder tegen pantservoertuigen. Uit de door het 42e Pel.Lu.Mitr. ingenomen opstelling blijkt duidelijk, dat dit peloton de Wilhelminabrug moest beschermen en in zekere zin ook de op enige afstand daarvan gelegen St. Servaesbrug. De vier mitrailleurs stonden ongedekt opgesteld op een groot grasveld, de z.g. Green. Hoewel de pelotonscommandant enige keren had gevraagd om zijn auto matische wapens met hun bedieningen in 'kuilen' te mogen opstellen, was hem 1 Tijdens de mobilisatie zijn verschillende batterijen elders - in Friesland en in Noord-Brabant - opgesteld geweest in verband met de neutraliteitshandhaving. Al deze batterijen waren reeds op 9 april 1940 naar hun vaste opstellingen teruggekeerd.

NIMH | 1970 | | pagina 219