563 De Luchtdoelartillerie De i ie Comp.Lu.Mitr., bestaande uit een staf, zeven pelotons en één batterij van 4 tl., t.w. het 13e Pel.Lu.Mitr. (twee kanonnen van 2 tl. no.2 en vier mitrs. M.25); het 14e Pel.Lu.Mitr. (twee kanonnen van 2 tl. no.2 en vier mitrs. M.25); het 15e Pel.Lu.Mitr. (vier mitrs. M.25) het 16e Pel.Lu.Mitr. (twee kanonnen van 2 tl. no.2 en vier mitrs. M.25) het 17e Pel.Lu.Mitr. (vier mitrs. M.25); het 18e Pel.Lu.Mitr. (vier mitrs. M.25); het 19e Pel.Lu.Mitr. (twee kanonnen van 2 tl. no.2 en vier mitrs. M.25) en de 161e Bt.Lu.A. (drie kanonnen van 4 tl.). De Afd. Zaanstreek van het V.L.K.Lad., bestaande uit een staf en vier pelotons, t.w.:1 het ie Pel. (twee kanonnen van 2 tl. no. 1) het 2e Pel. (één kanon van 2 tl. no. 1) het 3e Pel. (twee kanonnen van 2 tl. no. 1) en het 4e Pel. (twee kanonnen van 2 tl. no. 1). Voor de opstelling van de staven, de batterijen en de pelotons wordt verwezen naar de kaart no. 16. Indien men aan de hand van deze kaart de opstellingsplaatsen van de luchtdoelbe strijdingsmiddelen beziet, die rond de stad Amsterdam waren gegroepeerd, dan valt niet alleen hun geringe sterkte, doch tevens hun grote verscheidenheid op. Slechts vijf moderne en drie verouderde luchtdoelbatterijen van middelbaar kali ber waren beschikbaar voor de hoofdstad des lands met haar belangrijke objecten. De acht batterijen behoorden tot de Vie en XlVe Afd.Lu.A., respectievelijk onder bevel van reserve majoor M.L. Wassenbergh en van kapitein J.G.G.P. van der Werf. Voorts waren er een batterij 4 tl. en veertien pelotons van verschillende sa menstelling, behorende tot de 10e en de 1 ie Comp.Lu.Mitr., respectievelijk onder bevel van kapitein H.J. Ennen en reserve kapitein L. van der Laag. De objecten, die in het bijzonder moesten worden verdedigd, zijn vooral door de opstellings plaatsen van de pelotons gemakkelijk te onderkennen. In de zuidelijke sector, ten zuiden van het IJ en van het Noordzeekanaal, was aan het 13e Pel.Lu.Mitr. de verdediging van de kruitfabriek te Muiden opgedragen; aan het 14e en het 15e Pel.Lu.Mitr. de verdediging van de springstoffenfabriek bij Ouderkerk en aan het 16e, het 17e en het 19e Pel.Lu.Mitr. en de 161e Bt.Lu.A. de bescherming van het vliegpark Schiphol. Tussen deze drie objecten waren de 7e en 1 Tactisch stond de afdeling onder de Kr.C., administratief onder de C.-V.L.K. Lad.

NIMH | 1970 | | pagina 21