746 De Luchtdoelartillerie dit steeds geweigerd, omdat men beschadiging van het grasgazon blijkbaar tot een minimum wenste te beperken. Het personeel was ter plaatse in een kleine houten barak gelegerd. De pelotons commandant beschikte niet over een telefoon en zou in voorkomend geval ge bruik moeten maken van de telefoon, waarover de brugcommandant beschikte. Welke overwegingen ertoe hebben geleid om het peloton op de oostelijke in plaats van op de westelijke rivieroever op te stellen, is niet bekend. Geplaatst aan de westzijde van de Maas, hadden de vier mitrailleurs toch ook met vrucht vuur kunnen brengen op de oostelijke Maasoever en op de Maas. De vijand plaatste kort na de overgave van Maastricht zijn lichte luchtdoelge schut op de bruggenhoofden van de Wilhelminabrug. Een tijdens de mobilisatie door de C.-42e Pel.Lu.Mitr. gedaan voorstel om zijn mitrailleurs op deze hoofden te mogen opstellen was echter afgewezen, omdat men vreesde, dat dan aan het brugverkeer overlast zou worden bezorgd Op io mei werd het personeel van de noe Bt.Lu.A. om 3.15 opgeschrikt door het geronk van overvliegende vliegtuigen, doch het was toen nog te donker om de doelen te kunnen onderscheiden. Eerst om 3.35 opende de batterij het vuur, dat met tussenpozen tot 5.45 werd voortgezet. Omstreeks 5.30 ontving de Bt.C. van een onderofficier der militaire politie het bericht, dat Duitse troepen onze oostgrens hadden overschreden. Hij gaf deze melding onmiddellijk telefonisch door aan het stafkwartier van de T.B.Z.L., waarop hem laconiek werd geantwoord: 'Oud nieuws, dat is al lang bekend'. Kort daarop ontving kapitein Steur van de T.B.Z.L. bevel voor de verplaatsing van zijn batterij naar de reeds verkende nieuwe opstellingsplaats. Om 6.45 marcheerde de batterij af langs de kunstweg Valkenburg-Wijk. Bij aankomst op de driesprong van kunstwegen in het dorp Scharn, plm. 1 km ten oosten van het station Maastricht, bleek dat de marsweg door een permanent ge stelde aspergeversperring was afgesloten. Kapitein Steur boog toen met zijn bat terij in zuidelijke richting af. Hij wilde nu nl. trachten langs binnenwegen de kunstweg Vaals-Wijk te bereiken, om op deze wijze binnen de bruggenhoofd stelling te komen. Bij het naderen van genoemde kunstweg zag hij dat vijandelijke troepen hierlangs oprukten. Toen kort daarop bleek, dat zich ook vijandelijke colonnes op de kunst weg Valkenburg-Scharn bevonden, bleef kapitein Steur geen andere keus dan zich met zijn batterij over te geven. Om 3.35 opende het 42e Pel.Lu.Mitr. het vuur op een gesloten formatie van 27 vijandelijke toestellen, die op een hoogte van 600 m over de pelotonsopstelling vloog.

NIMH | 1970 | | pagina 220