De Luchtdoelartillerie commandopost bij de St. Servaesbrug zond. Had de vaandrig niet onmiddellijk gereageerd op de waarschuwing van de brugcommandant om van oever te ver wisselen, dan zou hij na het springen van de brug met zijn peloton ongetwijfeld spoedig in handen van de vijand zijn gevallen. In beide gevallen is onvoldoende contact tussen de commandanten der lucht verdedigingsorganen en de boven hen gestelde commandanten er de oorzaak van geweest, dat eerstgenoemden te laat met hun onderdeel in westelijke richting terugtrokken. Voorts heeft het uitblijven van inlichtingen omtrent de algemene toestand tengevolge gehad, dat onder het personeel een stemming van nerveuze onzekerheid ontstond en het de commandanten werd belet om op eigen initiatief te handelen. VII DE VORMING EN DE GEVECHTSHANDELINGEN VAN DE LUCHTVERDEDIGINGSGROEP ALKMAAR Voor de Commandant van het Depot Luchtdoelartillerie, kolonel H.F.H.C.G.A. vonFreytag Drabbe, kwam de oorlog in de morgen van 10 mei geheel onverwacht. Evenals alle andere depotcommandanten droeg hij geen kennis van de ernstige waarschuwing, die de O.L.Z. in de avond van 9 mei aan zijn ondercommandanten had doen toekomen. De waarschuwing was namelijk niet verzonden aan de Wapeninspecteurs, zodat de onder hen ressorterende depotcommandanten even eens onkundig bleven van de dreigende situatie aan onze oostgrens. De talrijke, gedurende de nacht van oost naar west overvliegende vliegtuigver- banden hadden de depotcommandant geen aanleiding gegeven tot het treffen van bijzondere maatregelen met betrekking tot de paraatheid van zijn personeel. Toen in de vroege ochtend van 10 mei het vliegpark Bergen werd gebombardeerd, nam de kolonel echter onmiddellijk maatregelen. Hij gaf zijn ondercomman danten opdracht onverwijld hun onderdeel gevechtsgereed te maken. Toen het telefonisch bevel van de wnd. Inspecteur der Artillerie: 'Troep geconsigneerd, volledig uitgerust en bewapend, overvalcommando's gereed houden', hem om 5.45 bereikte, was dit bevel door de depotcommandant - door zijn op eigen ini tiatief genomen beslissingen - dan ook grotendeels reeds uitgevoerd. Het bij het depot aanwezige oefenmaterieel werd rond het kantonnement Alk maar opgesteld. Omstreeks 7-r5 stonden in stelling: - de 24e Bt.Lu.A. (3 kanonnen van 7.5 tl. no. 1) bij de in aanbouw zijnde kazerne ten noordwesten van de stad 749

NIMH | 1970 | | pagina 223