De Luchtdoelartillerie - de 165e Bt.Lu.A. (3 kanonnen van 4 tl.) bij Egmond aan Zee - één pel. 2 tl. no. 1 bij het barakkenkamp van de luchtdoelartillerie - één pel. 2 tl. no. 1 bij het station Alkmaar; -één pel. 2tl.no. 1 bij de spoorbrug over het Noordhollandsch kanaal en - tweepels. 2 tl. no. 2 bij het infanterie-barakkenkamp. In de loop van de morgen ontving de depotcommandant aanvulling van munitie, waardoor het hem mogelijk was nog twee pelotons 2 tl. no. 2 te formeren. Deze kwamen om 13.00 in stelling, respectievelijk bij de fabriek van Ringers en bij het barakkenkamp van de luchtdoelartillerie. Later op de dag formeerde hij nog twee pelotons luchtdoelmitrailleurs, die om ongeveer 21.00 bij de benzine-opslagplaats aan het Noordhollandsch kanaal in stelling kwamen. In de morgenuren waren de 24e en de 165e Bt.Lu.A. al dadelijk in actie gekomen, echter zonder waar te nemen resultaten. Op 11 mei omstreeks 8.30 kregen de drie in het noorden opgestelde pelotons 2 tl. de kans te tonen wat zij waard waren, toen vijandelijke bommenwerpers - tijdens hun aanval op het vliegpark Bergen - binnen hun vuurbereik kwamen. Niettegen staande deze vliegtuigen de pelotons met hun boordmitrailleurs bestookten, bleven de bedieningen van de kanonnen stug doorvuren. Met zekerheid werd vastgesteld dat drie bommenwerpers werden getroffen. In de loop van deze dag konden opnieuw enige vuurmonden en mitrailleurs schietvaardig worden gemaakt, terwijl ook voor deze wapens munitie werd ver kregen. De depotcommandant, die tevens als kantonnementscommandant op trad, oordeelde het toen om tactische en organisatorische redenen gewenst om de beschikbare luchtdoelbestrijdingsmiddelen onder éénhoofdig commando te stel len. Bij kantonnementsorder no. 278 gelastte hij daarom de vorming van de Lucht- verdedigingsgroep Alkmaar en stelde deze onder de bevelen van kapitein G.J. Verweij. De 24e en de 165e Bt.Lu.A. werden niet in deze luchtverdedigingsgroep opge nomen, omdat de depotcommandant omstreeks 15.00 het bevel van de wnd. Inspecteur der Artillerie had ontvangen om beide batterijen ter beschikking te stellen van de C.-Lvd.Kr. Amsterdam. Nog dezelfde dag werden deze batterijen marsvaardig gemaakt, waarna zij naar hun nieuwe standplaats vertrokken. De C.-Lvd.Gr. vormde uit de te zijner beschikking staande middelen drie groe pen, nl.1: 1 De opstelling van de luchtdoelbestrijdingsmiddelen van de Lvd.Gr. op 12 mei 1940 is weerge- geven op de kaart U, in de tekst. 750

NIMH | 1970 | | pagina 224