De luchtwachtdienst tijdens de gevechts- dagen 754 HOOFDSTUK VII In de vroege morgen van 10 mei ving de stroom van luchtwachtmeldingen aan, die tot het neerleggen van de wapens op 14 mei zou aanhouden. Het in het per ceel Juliana van Stolberglaan 29 te 's-Gravenhage gevestigde Centraal Lucht- wacht Bureau (C.L.B.)1 heeft in die periode 16 000 luchtwachtmeldingen gere gistreerd. Na 14 mei bleven alleen in de provincie Zeeland nog een aantal lucht- wachtposten in bedrijf, die hun meldingen toen doorgaven aan het Commando Zeeland te Middelburg. Behalve die 16000 luchtwachtmeldingen, ontving het C.L.B. nog een ongeteld aantal berichten van militaire commandanten, burgemeesters, politiefunctio narissen en particulieren. Deze berichten werden, voorzover zij waardevolle ge gevens over de vijand bevatten, door de korpscommandant van het Vrijwillig Landstormkorps Luchtwachtdienst, majoor A. den Hertog, doorgegeven aan de O.L.Z. of aan de C.-Lvd. Verschillende luchtwachtposten gaven ook berichten door, die met hun eigen lijke taak geen enkel verband hielden. Zo kwamen o.m. van verschillende nabij de oostelijke landsgrens gevestigde posten de eerste berichten binnen omtrent de vij andelijke activiteit te land. Een Duitse pantsertrein tussen Winterswijk en Zutphen werd b.v. steeds'weer gemeld, op het moment dat hij de tussenliggende plaatsen passeerde. De luchtwachtpost Strijen gaf regelmatig berichten door omtrent het geen zich in de omgeving van de Moerdijkbruggen afspeelde, terwijl weer andere posten een getrouwe beschrijving gaven van door de vijand uitgevoerde bombar- 1 Het C.L.B. was gevestigd naast de commandopost van de commandant van de Jachtgroep van 1 Lv.R.

NIMH | 1970 | | pagina 228