757 De Luchtwachtdienst De luchtwachtonderdelen in de provincies Groningen, Friesland en Drente waren op 10 mei - na de vernieling van de telefoonkabels bij Katerveer - moeilijk en nog slechts langs omwegen telefonisch bereikbaar. Als gevolg van de slechte verbin dingen en van allerlei alarmerende geruchten omtrent de vijand, trok het grootste deel van het personeel in de loop van de dag over de Afsluitdijk terug op Alkmaar, waar het voorlopig een luchtwachtdepot vormde ter sterkte van ongeveer 550 man. Een ander deel trok per boot terug op Amsterdam en Enkhuizen. De comman dant van het depot Alkmaar kreeg van de korpscommandant opdracht om voor de vliegparken Middenmeer en Wieringermeer luchtwachtdetachementen van be paalde sterkte samen te stellen en die op 11 mei op deze parken te plaatsen. Het personeel van de voormalige luchtwachtpost Sneek richtte te Slootdorp een nieuwe post in. Om 14.00 zwegen alle luchtwachtposten, die ten noorden van de lijn: Zwolle Vroomshoop lagen (met uitzondering van de post Workum, die tot op 12 mei bleef melden), evenals de posten ten oosten van de lijn: Zwolle - Olst - Twello - Dieren - Ede - Ravenstein - Veghel - Helmond Eindhoven. Reserve kapitein J.A. Keuning trok met een deel van het personeel van de lucht- wachtgroep Zwolle terug op Utrecht en kreeg - daar aangekomen - van de korps commandant de opdracht te De Bilt een luchtwachtpost in te richten. Nadat hij in de vroege morgen van 1 o mei enige malen vergeefs had gepoogd zich telefonisch in verbinding te stellen met het H.L.B. Utrecht, gaf de Commandant van de Luchtwachtgroep Zutphen, reserve kapitein G.H. Ebens, zijn postcom- mandanten te Winterswijk, Haaksbergen, Ruurlo, Hengelo (O) en Goor tussen 4.15 en 4.30 telefonisch opdracht terug te trekken naar Zutphen. Met een deel van zijn groep vertrok hij om 5.15 naar de opstelling van de luchtwachtpost Zutphen (ten westen van de IJssel). De rest van de groep, onder bevel van de officier-toegevoegd, bleef - in verband met de vernieling van de beide IJsselbrug- gen - voorlopig op de oostelijke rivieroever om het op Zutphen terugtrekkende luchtwachtpersoneel op te vangen en per vlet de rivier over te zetten. Een groot deel van dat personeel slaagde er - meestal via binnenwegen - in om de westelijke IJsseloever te bereiken en over Apeldoorn terug te trekken naar Utrecht. Ook het personeel van de luchtwachtposten Zutphen, Olst, Dieren, Deventer en Apel doorn trok in de loop van de dag op Utrecht terug. Door de commandanten van de posten Hengelo (O), Ruurlo en Zutphen moesten, ingevolge opdracht van de korpscommandant, op 11 mei twee of drie nieuwe posten worden opgericht in de lijn Putten - Harskamp, doch de snelle vijandelijke opmars heeft de uitvoering van dat bevel verhinderd. Toen de Commandant van de Luchtwachtgroep 's-Hertogenbosch, reserve kapi tein G.J. Gudde, op 10 mei om 4.20 het groepsbureau betrad, waren de lucht-

NIMH | 1970 | | pagina 231