758 De Luchtwachtdienst wachtposten, opgesteld aan de Maas en ten oosten daarvan, telefonisch reeds niet meer te bereiken. In de loop van de morgen ontving hij uit Meijel een telefonisch bericht, waaruit bleek dat de post Helden zich bij terugtrekkende onderdelen van de Peeldivisie had gevoegd en onderweg was naar 's-Hertogenbosch. Om 13.30 meldden de posten Echt en Weert uit Eindhoven, dat ook zij met afdelingen van de Peeldivisie terugtrokken op 's-Hertogenbosch. Het personeel van de post Helden meldde zich om 13.00 op het luchtwachtgroeps- bureaudat van de posten Echt en Weert eerst in de late namiddag. In de middaguren ontving kapitein Gudde van de korpscommandant opdracht twee nieuwe posten op te richten, respectievelijk te Oirschot en te Hilvarenbeek. Met de uitvoering van deze opdracht belastte hij voorlopig het personeel van de post Helden, dat hij om 18.00 door zijn officier-toegevoegd per autobus naar ge noemde plaatsen liet vervoeren. In de avond van 10 mei waren, behalve de drie noordelijke provincies, ook de pro vincies Overijssel en Limburg aan het waarnemingsgebied van de luchtwacht dienst ontvallen. De oostelijke grens van het waarnemingsgebied in de provincies Gelderland en Noord-Brabant liep nu langs de lijn: Harderwijk - Nijkerk - Barneveld - Veghel - Helmond - Eindhoven - Reusel. Voorts leverden de tele fonische verbindingen met een aantal luchtwachtposten in de provincie Zeeland moeilijkheden op. In de vroege morgen van 11 mei trokken de posten Harderwijk, Nijkerk en Barne veld op bevel van de korpscommandant terug naar Utrecht. Zij kwamen daar om 12.55 aan. Ook de post Ravenstein, waarmede weer verbinding bestond, werd op Utrecht teruggetrokken, toen bleek dat zij door het vijandelijk optreden geïso leerd dreigde te worden. Door de te Utrecht verblijvende Luchtwachtgroep Zwolle was de vorige dag te De Bilt een nieuwe post opgericht. Op last van de korpscommandant werden door deze groep nog twee nieuwe posten gevormd, die werden opgesteld te Mijdrecht en te Nieuwkoop. Zij kwamen in de namiddag van 11 mei reeds in actie. Toen bleek dat de over Arnhem lopende telefonische verbinding met de post Rhenen was verbroken, werd deze post verplaatst naar Doorn. De Luchtwachtgroep Zutphen, gehuisvest in de Sypesteinkazerne te Utrecht, was vrijwel voltallig. Alleen de luchtwachtpost Haaksbergen ontbrak, omdat de vijand haar op 10 mei de terugtochtsweg had afgesneden. Kapitein Ebens, die als kazernecommandant optrad, versterkte de bewaking van de kazerne, waartoe hij een deel van zijn personeel voorzag van geweren, voor zo ver het althans met een dergelijk wapen kon omgaan. Na overleg met de korpscommandant trok kapitein Gudde op 11 mei om 3.00 met zijn luchtwachtgroep en het personeel van de posten 's-Hertogenbosch, Echt

NIMH | 1970 | | pagina 232