De Luchtwachtdienst en Weert per auto terug op Breda, waar hij om 5.00 aankwam. Op het bureau van de Luchtwachtgroep Breda nam hij telefonisch contact op met zijn achterge bleven luchtwachtposten. Boxtel en Reusel bleken nog ter plaatse te zijn; Hil- varenbeek en Oirschot waren teruggetrokken, terwijl met Helmond en Veghel geen verbinding kon worden verkregen. De korpscommandant werd hieromtrent ingelicht. In verband met de zeer verontrustende berichten omtrent de vijandelijke opmars, besloot kapitein Gudde met zijn personeel verder terug te trekken naar Rijsbergen; ook de Commandant van de Luchtwachtgroep Breda, reserve kapitein A.J. van der Matten, verplaatste zich met het in Breda aanwezige personeel van zijn groep daarheen. De tocht ging gepaard met veel moeilijkheden en gevaren. Omdat de burgerij van Breda onverwacht bevel tot evacuatie had gekregen, verliet een stroom van vluchtelingen te voet, per rijwiel, in auto's, in boerenkarren en in allerlei andere soorten vervoermiddelen de stad in zuidwestelijke richting. Daar tussen bewogen zich grotere en kleinere ongeordende groepen Nederlandse mili tairen, die eveneens in de richting van Rijsbergen trokken. Tegen deze stroom in baanden afdelingen van het Franse leger zich moeizaam een weg naar Breda, ter wijl hoog in de lucht Duitse jacht- en bombardeervliegtuigen cirkelden, als ha viken boven hun prooi. Keer op keer sloegen bommen met daverend geweld op of naast de weg in, terwijl omlaaggierende jachtvliegtuigen de dodelijk verschrikte vluchtelingen met hun boordwapens onder vuur namen. Het was een wonder dat geen der luchtwachters tijdens deze tocht werd gedood of gewond. Na enige tijd in Rijsbergen te hebben vertoefd, besloten de beide kapiteins naar Breda terug te keren; elke andere verblijfplaats scheen hun namelijk veiliger toe dan het rampzalige oord Rijsbergen. Het personeel van de luchtwachtpost Veghel meldde zich om 16.00 in Breda. Laat in de avond arriveerde daar nog het personeel van de posten Oss, Helmond en Helden (waaruit de posten Oirschot en Hilvarenbeek waren gevormd)alsmede een klein deel van het personeel van de luchtwachtpost Eindhoven. Toen de telefonische verbindingen tussen de in de provincie Zeeland gevestigde luchtwachtposten en het H.L.B. Rotterdam ook op 11 mei zeer slecht functio neerden, gaven de posten Krabbendijke, Terneuzen, Middelburg, Kortgene, Hulst en Aardenburg, alsmede die te Middelharnis en Ooltgensplaat hun be richten door aan het Commando Zeeland. In de provincies Utrecht, Gelderland en Noord-Brabant was het waarnemings gebied van de luchtwachtdienst aan het einde van de tweede gevechtsdag even eens aanmerkelijk kleiner geworden; het werd nu begrensd door de lijn: Amers foort - Doorn - Zaltbommel - Zundert. De weinige nog overgebleven telefoonverbindingen met de in het zuiden en zuid- 759

NIMH | 1970 | | pagina 233