763 De Luchtwachtdienst Terneuzen en Yzendijke. Deze posten hadden, wegens het uitvallen van de ver bindingen met het H.L.B. Rotterdam, sinds enige dagen hun berichten al door gegeven aan het Commando Zeeland. Na overleg met kapitein Gudde meldden zij nu tevens aan de post te Zaamslag, waar de Fransen luchtdoelbestrijdingsmid delen hadden opgesteld. Voor het overige verrichtte het in Zaamslag verblijvende personeel van de voormalige Luchtwachtgroep 's-Hertogenbosch patrouille- en wachtdiensten, regelde het verkeer en trad op als tolk voor de buitenlandse troepen. Omtrent de verdere lotgevallen in Zeeuwsch-Vlaanderen van de voormalige Lucht wachtgroep Breda, die op 14 mei in Sluis was aangekomen en aldaar nog korte tijd dienst deed, zijn geen gegevens gevonden. In de avond van 16 mei ontving kapitein Gudde van majoor De Heer bevel de volgende morgen om 5.00 met zijn groep af te marcheren naar Sluis, waar hem nadere orders zouden worden verstrekt. Uit verschillende dagboeken van com mandanten van op dat tijdstip in Zeeuwsch-Vlaanderen verblijvende onderdelen blijkt, dat de daar aanwezige Nederlandse troepen naar België moesten terug trekken en dat deze terugtocht in de avond van 16 mei een aanvang nam. Op 17 mei vertrok kapitein Gudde om 5.00 met zijn personeel naar Sluis, waar hij nog een kort onderhoud had met Z.K.H. Prins Bernhard. Ingevolge verkregen opdracht begaf hij zich vervolgens met zijn groep naar Retranchement, waar hij kapitein Van der Matten met personeel van de voormalige luchtwachtgroep Breda aantrof. Omdat hij in Retranchement niemand vond tot wie hij zich kon wenden voor nadere orders, besloot hij naar Sluis terug te keren. Toen hij daar op 18 mei arriveerde, hoorde hij dat Walcheren was gevallen en dat het gewenst zou zijn weer een luchtwachtdienst in Zeeuwsch-Vlaanderen te organiseren. Hij meldde zich daarom in Oostburg bij majoor De Heer, doch deze deelde hem mede, dat hij zelf elk ogenblik verwachtte te moeten vertrekken. Hij raadde kapi tein Gudde daarom aan, zich te vervoegen bij de ter plaatse aanwezige Franse generaal. Op het bureau van deze generaal werd hem medegedeeld, dat hij zich bij een kolonel in Brugge diende te melden. De kapitein vertrok daarop met zijn groep naar Brugge, waar hij van de betrokken kolonel de opdracht kreeg om door te rijden naar La Panne, een dicht bij de Franse grens gelegen Belgisch kustplaatsje. De groep Van der Matten arriveerde op 19 mei eveneens in La Panne, maar ver plaatste zich op 21 mei naar het 2 km verder gelegen plaatsje St. Idesbald. Hier werd deze groep op 1 juni door de oprukkende Duitsers achterhaald, maar niet gevangen genomen. Reeds de volgende dag bereikten de mannen van deze lucht wachtgroep weer hun eigen woonplaatsen.

NIMH | 1970 | | pagina 237