764 De Luchtwachtdienst De groep Gudde vertrok op 19 mei naar Duinkerken en scheepte zich daar op 20 mei in op het Franse S.S. 'Pavon' (4 128 ton), dat dezelfde avond zee koos. Omstreeks middernacht werd de met ongeveer 1 450 Nederlandse militairen vol gepropte vrachtboot door een Duits vliegtuig gebombardeerd en midscheeps ge troffen, waarop onder de opvarenden een onbeschrijfelijke paniek uitbrak. Kapi tein Gudde's officier-toegevoegd, alsmede de sergeant-commandant en zes man van de luchtwachtpost Helmond sneuvelden, terwijl zes andere luchtwachters werden gewond. De gezagvoerder van de 'Pavon' wijzigde zijn koers en zette het vaartuig op het strand in de omgeving van Calais, waarna de groep Gudde aan land ging en door bemoeienis van de plaatselijke commandant van Calais werd ondergebracht in het dorpje Coquelle. Op 24 mei werd de groep krijgsgevangen gemaakt en naar Nederland terugge zonden. Na een week van vermoeiende voetmarsen, waarin zij voortdurend te kampen hadden met gebrek aan voedsel, bereikten de luchtwachters op 31 mei Breda, van waaruit zij naar hun woonplaatsen terugkeerden. Korte nabeschouwing Reeds vroeg in de morgen van 10 mei ontvielen aan het waarnemingsgebied van de luchtwachtdienst de luchtwachtposten in de drie noordelijke provincies en in de provincies Overijsel en Limburg, terwijl ook van een groot aantal posten in de provincie Gelderland al spoedig geen meldingen meer binnenkwamen. Van de 146 posten zwegen er om 12.00 reeds 65, derhalve bijna de helft van het totale aantal posten. In de loop van 11 en 12 mei vielen ook de luchtwachtposten in Zeeland en op de Zuidhollandse eilanden geleidelijk uit en tussen 11 en 14 mei die in Noord- Brabant. Bij het neerleggen van de wapens op 14 mei waren de marinekustwachtposten buiten beschouwing gelaten - nog slechts 35 posten in bedrijf. Toch heeft het G.L. B., ondanks het snel ineenschrompelen van het waarnemingsgebied, gedurende de vijf gevechtsdagen nog 16 000 meldingen geregistreerd. Dat was in hoofdzaak te danken aan de omstandigheid, dat de telefoonverbindingen over het geheel genomen - feilloos werkten en het luchtwachtpersoneel zijn meldingen kort en zakelijk doorgaf. De ïadiodienst van het C.L.B. riep dagelijks een groot aantal der binnengekomen luchtwachtmeldingen om en werd daarom, zowel door vriend als vijand, druk beluisterd. Wie tijdens de vijf meidagen zijn toestel op de G.L.B.-zender afstemde, schakelde of na korte tijd over op een ander station of bleef angstig luisteren naar de berichten. Reeds elders in dit boekwerk is de parachutisten-psychose gememo reerd, die zich tijdens de gevechtsdagen zowel van de bevolking als van een deel

NIMH | 1970 | | pagina 238