765 De Luchtwachtdienst der Nederlandse strijdkrachten had meester gemaakt. Het ontstaan en voort duren van deze psychose was bijna geheel te wijten aan de vaak zeer alarmerende uitzendingen van het C.L.B. Behalve luchtwachtberichten werden namelijk dagelijks veelvuldig waarschuwingen omgeroepen. Een ieder werd op het hart gedrukt goed uit te zien naar valschermtroepen, op zijn hoede te zijn voor luchtlandingen of er werden veronderstellingen geuit omtrent landingen, die moge lijk bij met name genoemde plaatsen zouden zijn of zouden worden uitgevoerd. De zeer suggestieve betoogtrant van de officier-omroeper maakte zo'n diepe indruk op het door het plotselinge oorlogsgeweld toch al uiterst nerveus geworden publiek, dat in alle nog niet door de vijand bezette delen van het land bij troepencomman danten, gemeentebesturen, politie en andere officiële instanties al spoedig de meest fantastische meldingen binnenkwamen omtrent het optreden van val schermtroepen. De keten werd gesloten, toen ook het luchtwachtpersoneel door de parachutistenkoorts werd bevangen. Als gevolg daarvan werden - vooral ge durende de eerste gevechtsdagen - door het C.L.B. behalve juiste, ook talloze onjuiste meldingen omgeroepen. Zo werden - buiten de in het gebied Leiden-Rotterdam-Moerdijk en op het Eiland van Dordrecht inderdaad plaats gehad hebbende luchtlandingen - op grond van onjuiste luchtwachtberichten ten onrechte ook luchtlandingen gemeld nabij de volgende plaatsen op io mei: Boxtel, Breda, Brielle, Eierland (Texel), Hellevoetsluis, Kortgene, Noordwij kerhout, Ooltgensplaat, Ravenstein, Vianen en IJmuiden; op ii mei: Alphen (N-Br.), Bergambacht, vliegpark Bergen (N-H), Breda, Brou wershaven, Delft, Eindhoven, Geertruidenberg, Gouda, 's-Hertogenbosch, Haagsche Schouw, Koudekerk, Krabbendijke, tussen Lopik en Schoonhoven, Maassluis, Noordwijkerhout, Ockenburg, Purmerend, Tiengemeten en Vlieland; op 12 mei: Boskoop, Delft, Dongen, Geertruidenberg, tussen Halfweg en Haarlem, Hellevoetsluis, Kolhorn, Leiden, Nieuwkoop, Rotterdam, Schoonhoven, Voge lenzang, Wieringerwaard en Zandvoort op i3 mei: Dordrecht op 14 mei: Amsterdam, Baarn en Wassenaar. Volgens deze 'betrouwbare' berichten zou, praktisch gesproken, dus geen enkel deel van het nog onbezette Nederlandse gebied zijn verschoond gebleven van landingen van valschermtroepen. Indien men niet beter wist, zou men sterk het gevoel krijgen dat de vijand de hand moest hebben gehad in deze meldingen.

NIMH | 1970 | | pagina 239