776 Steun der bondgenoten Op het tijdstip, waarop de vorenomschreven gebeurtenissen zich afspeelden, be reikte Londen het verzoek van de Commandant der Britse Luchtstrijdkrachten in Frankrijk (B.A.F.F.) om Waalhaven door één squadron van het Bomber Com mand te laten bombarderen. Op grond van gegevens, die tijdens een boven Waal haven uitgevoerde luchtverkenning waren verkregen, achtte de B.A.F.F. een der gelijk bombardement noodzakelijk. Aangezien ook van het Nederlandse opperbe vel dringende verzoeken van gelijke strekking waren ontvangen, besloot men het bombardement te laten uitvoeren. En zo startten om 13.20 negen Bristol Blenheim, Mk I L lichte bommenwerpers1 van het Nr. 15 Squadron van de vliegbasis Wyton om de bombardementsopdracht uit te voeren. Alle toestellen keerden be houden op hun basis terug en volgens het door de commandant uitgebrachte rapport zouden bij deze aanval zestien Duitse vliegtuigen op de grond zijn ver nield en ongeveer vijftig man zijn gedood of gewond. Het verzoek om Ypenburg te bombarderen leidde er toe, dat twaalf Bristol Blenheim, Mk I L, lichte bommenwerpers1 van het Nr. 40 Squadron, eveneens van de vliegbasis Wyton, omstreeks 15.10 dat vliegpark met hun bommen be stookten. De aanval vond plaats op een tijdstip, dat het vliegpark nagenoeg ge heel weer in Nederlandse handen was, maar gelukkig leden onze troepen geen verliezen bij dit bombardement. Hoewel de Britse adjunctluchtmachtattaché de herovering reeds om 14.50 aan Londen had gemeld, werd het bombardement toch uitgevoerd. De vliegtuigen waren toen namelijk reeds vertrokken en konden niet meer worden teruggeroepen. Tijdens deze operatie werden drie Bristol Blen heim's door Duitse jagers neergeschoten. Naar aanleiding van dit bombardement op een juist door eigen troepen her overd vliegpark (ook het hulpvliegveld Ockenburg was in de middag van 1 o mei weer in Nederlandse handen), deelde de C.-Lvd. de Britse adjunct-luchtmacht- attaché mee, dat uitsluitend Waalhaven moest worden gebombardeerd, terwijl de O.L.Z. in zijn telex-bericht, Afd. Landmacht, Sectie I b, no. 86, aan de Comman dant van de Vesting Holland berichtte2 'Aangezien er kans is dat de Engelse vliegtuigen de door Duitse troepen bezette vliegvelden zullen bombarderen, moeten op deze vliegvelden, zodra zij door onze troepen zijn heroverd, geen Neder landse troepen worden opgesteld, doch moeten deze in de onmiddel lijke omgeving worden bezet'3. 1 Officiële benaming: Bristol-142 M Blenheim, Mk I L. 1 Eigenlijk een jager/bommenwerper, maar deze aanduiding werd pas later gebruikt. 2 Deze was namelijk door de O.L.Z. belast met de herovering van de verloren gegane vliegparken (-velden), voor welk doel hem o.m. het I L.K. ter beschikking was gesteld. 3 Dit is de letterlijke inhoud van het telex-bericht.

NIMH | 1970 | | pagina 250