Steun der bondgenoten verzoeken om steun van de R.A.F. slechts via New York aan Londen kon door geven. De aanvragen bepaalden zich deze dag niet alleen tot Waalhaven. Door het Co.Lvd. was namelijk aangedrongen op bombardementen op de bruggen over het Hollandsch Diep (Moerdijkbruggen) en op de westelijke rand van Wage- ningen. Dat laatste om de vijandelijke druk op het Veldleger te verlichten. Deze bombardementen hebben echter niet plaats gehad, hoewel de Britse gezant, Sir Neville Bland, de desbetreffende verzoeken in Londen krachtig ondersteunde. In de vroege morgen van 13 mei voerden Supermarine Spitfire-jachtvliegtuigen van het Nr. 66 Squadron en Boulton Paul Defiant-jagers1 van het Nr. 264 Squa dron mitrailleuraanvallen uit op vijandelijke doelen ten noorden van 's-Graven- hage (Wassenaarse Slag of Valkenburg). Dit was de enige steun die de R.A.F. op deze dag verleende. Voor het overige werd de wenselijkheid van het stationeren van Britse vliegtuig- verbanden op onze vliegparken op 13 mei opnieuw ter sprake gebracht. Het bleek de verbindingsofficier van de G.-Lvd. echter al spoedig, dat de R.A.F. voor dit doel geen bombardementseenheden kon afstaan. Een dergelijke stationering zou wegens de vele bombardementsopdrachten, die moesten worden uitgevoerd, slechts leiden tot versnippering van de toch al zwakke striking force waarover werd beschikt. Toen een bespreking met de directies van de oliemaatschappijen duidelijk maakte, dat men in Nederland geen benzine van 100 octaan beschikbaar had, terwijl het overbrengen van deze brandstofsoort per tankschip vanuit Engeland op korte termijn niet mogelijk was, begreep kapitein Van Giessen dat óók de kans was ver keken, dat Britse jachtverbanden in Nederland zouden worden gestationeerd. Tussen 14.00 en 14.40 werden voor het eerst - in overleg met de adjunct-lucht machtattaché - herkenningsseinen voor eigen (Britse) vliegtuigen vastgesteld, die door het Co.Lvd. per telex en per radio (vercijferd) werden doorgegeven aan de verschillende commandanten. Toen kapitein Van Giessen kort na 16.00 telefo nisch contact zocht met de adjunct-luchtmachtattache, bleek deze met zijn toe gevoegd officier naar Engeland te zijn vertrokken. Zo kwam voor kapitein Van Giessen abrupt een einde aan zijn werkzaamheden als verbindingsofficier. De steun van de R.A.F. op 14 mei bestond uit een vlucht over Hoek van Holland van negen Hawker Hurricane-jagers van het Nr. 32 Squadron. De mededeling van de Nederlandse militair attache te Brussel in de avond van 11 mei, dat de stelling aan het Albertkanaal het zijns inziens niet lang meer zou kunnen houden, doet ons de blik richten op Maastricht. En dit temeer, omdat de 1 Officiële benaming: Boulton Paul-P.82 Defiant, Mk I. 781

NIMH | 1970 | | pagina 255