784 Steun der bondgenoten uitgangspunt. Een in de morgenuren ingezette Belgische vliegtuigafdeling ont moette sterke tegenstand en leed zeer ernstige verliezen. Om 15.00 voerde het Nr. 110 Squadron van Bomber Command van de vliegbasis Wattisham met Bristol Blenheim, Mk IV, bommenwerpers een aanval uit op de bruggen van Maas tricht1 en om 16.00 deed het Nr. 21 Squadron van de basis Watton - eveneens be staande uit Bristol Blenheim, Mk IV bommenwerpers - aanvallen op troepen colonnes tussen Maastricht en Tongeren. In totaal verloren beide squadrons hierbij twee vliegtuigen, terwijl er acht zeer ernstig werden beschadigd. Omstreeks 18.00 bombardeerden twaalf door jagers geëscorteerde Franse Loiré- et-Olivier-Leo 451 bommenwerpers de bruggen bij Maastricht van een hoogte van 800-1000 meter. Elf bommenwerpers liepen schade op bij deze vlucht, ter wijl één toestel een noodlanding moest maken op Belgisch grondgebied. Het jager escorte verloor één vliegtuig2. Ook op 12 mei bleef de geallieerde luchtactiviteit in het bijzonder gericht tegen Maastricht en de vijandelijke opmars door de Ardennen. Reeds vroeg in de morgen voerden Bristol Blenheim-vliegtuigen verkenningen uit boven Zuid-Lim burg, terwijl ook Noord-Brabant in het verkenningsplan was opgenomen. De eerste bombardementsopdracht tegen de vijandelijke penetratie bij Maas tricht werd kort na zonsopkomst uitgevoerd (omstreeks 4.45) door negen Bristol Blenheim, Mk IV, bommenwerpers van het Nr. 139 Squadron, dat in Frankrijk was gestationeerd. Omdat op 11 mei veel vliegtuigen ten offer waren gevallen aan het lichte luchtdoelgeschut, waarover de Duitsers daar in ruime mate be schikten en dat zeer accuraat schoot, bleven de Blenheim's tijdens hun bomaan vallen op de vijandelijke colonnes tussen Maastricht en Tongeren op een gemiddel de hoogte van 1 500 m. Ook deze vlucht verliep overigens rampzalig. Ter hoogte van het doel aangekomen, werden de aanvallers onderschept door vijandelijke jagers, waardoor zeven Blenheim's verloren gingen3. Omstreeks 9.00 voerden vliegtuigen van de R.A.F. een tweede aanval uit. Twee squadrons Bristol Blenheim, Mk IV, bommenwerpers van het Bomber Command vielen de bruggen en wegenknooppunten bij Maastricht aan, terwijl gelijktijdig de door de vijand bezette bruggen bij Vroenhoven en Veltwezelt werden gebom bardeerd door vijf Fairy Battle-bommenwerpers van Nr. 12 Squadron. Tien van de vierentwintig Bristol Blenheim's, die tegen Maastricht waren ingezet, gingen 1 Men wist aan geallieerde zijde toen blijkbaar nog niet dat de bruggen bij Maastricht reeds door de Nederlandse troepen waren vernield. 2 In het dagboek van de Commandant van het XVIe Duitse Legerkorps is o.m. te lezen: '20.00 UhrDie Maastrichtbrücken und Marsch-Kolonnen der 4. Pz.Div. werden vereinzelt von feindlichen Bombenflugzeugen angegriffen. Hierdurch entstehen erhebliche Verzögerungen'. 3 Officiële benaming vliegtuig: Bristol-142 M/L Blenheim, Mk IV.

NIMH | 1970 | | pagina 258