785 Steun der bondgenoten bij deze operatie verloren. De teruggekeerde bemanningen rapporteerden dat de drie permanente bruggen te Maastricht reeds door de Nederlanders waren ver nield, maar dat de Duitsers doende waren deze te herstellen. Voorts had men ten noorden en ten zuiden van de stad door de vijand geslagen pontonbruggen waar genomen. De afgeworpen bommen hadden hun doelen gemist. De tijdens de aanval gemaakte luchtfoto's bevestigden de juistheid van het gerapporteerde. De vijf Fairy Battle-bommenwerpers die de bruggen bij Vroenhoven en Velt- wezelt aanvielen, gingen alle verloren1. Tenslotte vielen op 12 mei achttien Bréguet-693 bommenwerpers omstreeks 13.00 van geringe hoogte vijandelijke colonnes aan ten westen van Maastricht. Hierbij verloren de Fransen acht toestellen. Na drie volle gevechtsdagen waren er in de avond van 12 mei van de op 10 mei beschikbare 135 middelbare bommenwerpers van de B.A.F.F. nog 72 over. Be houdens een bescheiden operatie van een aantal Fairy Battle-bommenwerpers tot ondersteuning van het terugtrekkende Vile Franse Leger bij Breda, werd de bemanningsleden van de bommenwerpers op 13 mei rust gegeven. Toen laat in de avond van deze dag de vijandelijke doorbraak bij Sedan zich dui delijk had afgetekend, werden alle bommenwerpers op 14 mei ingezet tegen de daar aanwezige vijand, zodat er op 13 en 14 mei bij Maastricht geen luchtopera- ties meer plaats vonden. Rest nog een enkel woord over de opmars van het Vile Franse Leger in Noord- Brabant. Het optreden van dit leger werd in het algemeen van meet af aan sterk beïnvloed door drie factoren. In de eerste plaats was de verbinding over land met het Neder landse opperbevel verbroken door de verrassende aanval op het hart des lands en het verloren gaan van de as Rotterdam - Moerdijk, terwijl het voorts allerminst zeker was of er onder deze omstandigheden aanleuning zou kunnen worden ver kregen aan het Zuidfront van de Vesting Holland. Als tweede belangrijke factor kan worden genoemd de snelle opmars van de Duitse eenheden in Noord-Brabant. Een van de oorzaken hiervan was, dat het III L.K. en de Lichte Divisie in de morgen van 10 mei van de O.L.Z. opdracht kregen om in noordelijke richting terug te gaan ter versterking van de verdedi ging van de Vesting Holland, zodat van een hardnekkige verdediging van Noord- Brabant door Nederlandse troepen geen sprake meer kon zijn. Als derde factor gold, dat de verbindingen van het Vile Franse leger met het achterland werden bedreigd, als gevolg van de Duitse doorbraak bij Maastricht 1 Officiële benaming: Fairy Battle, Mk I.

NIMH | 1970 | | pagina 259