In totaal omvatte de Lvd.Kr. dus: 15 kanonnen van 7.5 tl. no. 1 9 kanonnen van 7 tl. 3 kanonnen van 4 tl. 7 kanonnen van 2 tl. no. 1 16 kanonnen van 2 tl. no. 2 72 mitrs. M. 25 en 567 De Luchtdoelartillerie 48 zoeklichtinstallaties1. 2 De gebeurtenissen op 10 mei Op grond van de luchtwachtberichten, dat meerdere golven vliegtuigen op 1 o mei kort na 1.40 onze oostgrens passeerden tussen Hengelo en de Waddeneilanden, maakte de officier van dienst in de commandopost van de Kr.G. omstreeks 2.00 alarm. Een deel van deze vliegtuigen vloog over Amsterdam. Dit feit was voor de commandanten van de 5e, de 7e en de 104e Bt.Lu.A. reden om tussen 2.35 en 2.55 het vuur te openen. Na 3.15 trad een pauze in en werd het alarm beëindigd. Toen omstreeks 4.00 vliegtuigen uit het westen in achtereenvolgende golven, op lage hoogte het vliegpark Schiphol aanvielen, kwamen de 161e Bt.Lu.A. en het 16e, het 17e en het 19e Pel.Lu.Mitr. onmiddellijk in actie, waarbij ook de 8e Bt.Lu.A. een woordje meesprak2. Omstreeks dezelfde tijd passeerden op verschillende hoogten talrijke vliegtuigen de 7e Bt.Lu.A. Deze toestellen werden onder vuur genomen, echter zonder zichtbare uitwerking. Om 4.45 scheerden op lage hoogte twee Heinkel-He 111 vliegtuigen over de batterij. De beide mitrs. M.25 weigerden, om welke reden de manschap pen deze doelen met hun karabijnen onder vuur namen. De beide aanvallers be stookten de batterij opstelling met bommen en met mitrailleurvuur, zonder echter verliezen te veroorzaken. Wel trof een van de bommen de westelijke dijk van de Gemeenschapspolder, waardoor deze bezweek en de polder onder water liep. Bij de 18e Bt.Lu.A. nam de Bt.G. omstreeks 4.00 drie vliegtuigen waar, die uit het noorden naderden en ongeveer evenwijdig aan de kustlijn vlogen. Zodra de Bt.C. de zekerheid had, dat zij zich boven territoriaal gebied bevonden (binnen drie zee mijlen van de kustlijn), liet hij het vuur openen. De vliegtuigen vlogen echter te laag, zodat men in de batterij geen zichtbare resultaten waarnam. Binnen de pie- 1 In de bijlage no. 7 is een totaal-overzicht van de beschikbare luchtdoelbestrijdingsmiddelen ge geven. 2 De gevechtshandelingen van deze batterijen en pelotons blijft hier onbesproken; zij zijn behandeld bij de verdediging van het vliegpark Schiphol.

NIMH | 1970 | | pagina 25