788 Steun der bondgenoten in de richting Tongeren en het westwaarts terugtrekken van het Belgische leger. Tenslotte beïnvloedde ook de vijandelijke druk op het IXe Franse Leger bij Sedan en omgeving in hoge mate het optreden van het Vile Leger. Het ontwikkelde op x i mei in Noord-Brabant dan ook maar een geringe activiteit. Op 12 mei kreeg het opdracht om zich als reserve op te stellen ten westen van Antwerpen en op 12,13 en 14 mei werd de terugtocht naar dit gebied uitgevoerd. De bij het Vile Leger ingedeelde jachtvliegtuigen1, die deze eenheid tijdens de opmars hadden beschermd tegen luchtaanvallen, voerden deze taak ook uit tijdens de terugtocht. Omdat geen bombardeerverbanden waren ingedeeld en deze niet of moeilijk konden worden gemist op de andere fronten, steunde de R.A.F. de terugtocht met bombardementen, die in hoofdzaak ten doel hadden de vijandelijke verbindingen te verstoren en daardoor diens opmars zoveel mogelijk te vertragen. Gedurende de nacht van 13 op 14 mei werden door de Britten zes Handley Page Hampden-bommenwerpers (drie van het Nr. 144 en drie van het Nr. 61 Squa dron) ingezet tegen de Duitse verbindingen bij Aken en Eindhoven, terwijl zes Handley Page Hampden-bommenwerpers van het Nr. 50 Squadron opdracht kregen om de Maasbruggen bij Maaseyk en Maastricht2 te bombarderen, alsmede de Duitse verbindingslijnen bij Eindhoven. Twee Hampden-bommenwerpers konden hun doel niet vinden en de bemanning van een van deze rapporteerde na terugkeer een treffer te hebben geplaatst op de spoorbrug bij Moerdijk. In de loop van 14 mei bombardeerden zes Bristol Blenheim, Mk IVbommen- werpers van het Nr. 82 Squadron van de basis Watton wegenknooppunten ten noorden van Breda in de richting Rotterdam, alsmede de spoorlijn tussen Breda en Tilburg. Hoewel er tijdens de vlucht hevig afweervuur werd ontvangen, keerden alle toestellen behouden op hun basis terug. Gedurende de nacht van 14 op 15 mei voerden zes Handley Page Hampden, Mk Ibommenwerpers (twee van Nr. 50 van Waddington, twee van Nr. 61 en twee van het Nr. 144 Squadron, beide van Hemswell) opnieuw bomaanvallen uit op wegenknooppunten tussen Breda en Rotterdam, terwijl zes andere Hamp den-bommenwerpers (drie van het Nr. 44, één van het Nr. 49 en twee van het Nr. 83 Squadron) de uitgangswegen van Roosendaal in de richting Breda bom- 1 De jachtvliegtuigen bij het Vile Franse Leger behoorden tot de Groupement 25, welke Groupe- ment bestond uit de Groupe III/1 (Morane Saulnier-MS 406 C-i) de Groupe II/8 (Marcel Bloch-MB 152) op 10 mei versterkt met: de Groupe I/4 en 5 esc.-III/3. 2 Officiële benaming van dit vliegtuig: Handley Page-H.P. 52 Hampden, Mk I.

NIMH | 1970 | | pagina 262